Reklama

Ostrzegają Wrocław przez migrantami "z krajów obcych kulturowo". "Spodziewane zagrożenia dotkną wszystkich"

05/04/2025 11:20

W poczuciu troski i odpowiedzialności za porządek publiczny oraz bezpieczeństwo wszystkich obywateli i mieszkańców Miasta Wrocławia, w tym szczególnie kobiet i dzieci, Rada Miejska Wrocławia zwraca się z apelem do Prezydenta Wrocławia o podjęcie działań mających na celu ochronę podstawowych zasad i wartości życia zbiorowego w naszym mieście - to początek apelu, który ma wystosować do Jacka Sutryka Rada Miejska Wrocławia. Taki przynajmniej plan ma Prawo i Sprawiedliwość, które złożyło oficjalny wniosek w tej sprawie. Jego działacze spodziewają się w mieście najazdu migrantów "z krajów obcych kulturowo".

- Zasady i wartości ukształtowane przez ponad tysiąc lat istnienia państwa polskiego są obecnie zagrożone przez błędną politykę administracji rządowej, która w swej istocie zmierza do sprowadzenia do naszego kraju, w tym oczywiście również do Wrocławia, wielu tysięcy migrantów ekonomicznych z krajów obcych nam kulturowo - piszą dalej radni PiS w swoim projekcie apelu do prezydenta Wrocławia.  - Na naszych oczach proces ten już się rozpoczął i na razie odbywa się w powiatach położonych wzdłuż zachodniej granicy, jednak jego dynamika wskazuje, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy może dotrzeć do Wrocławia - ostrzegają.

Radni chcą, by prezydent Wrocławia zmienił planu zarządzania kryzysowego oraz opracował procedury chroniących bezpieczeństwo i porządek publiczny we Wrocławiu przed negatywnymi skutkami migracji, zbudował system monitorowania i analizy zagrożeń związanych z sytuacją migracyjną na terenie Wrocławia, a także niezwłocznie informował mieszkańców oraz radnych o wszelkich działaniach w sprawie migracji podejmowanych przez administrację rządową oraz organizacje pozarządowe na terenie Wrocławia.

Reklama

- Bezpieczeństwo naszej lokalnej wspólnoty jest wartością najwyższą, dlatego nie zważając na prywatne i partyjne interesy oraz dotychczasowe urazy należy podjąć wspólne
działania dla dobra naszego miasta i jego mieszkańców. Spodziewane zagrożenia dotkną bowiem wszystkich jednakowo bez względu na poglądy polityczne - kończą radni.

To, czy przygotowany przez PiS apel trafi na biurko prezydenta, okaże się 10 kwietnia. Na ten dzień przewodnicząca rady miejskiej zaplanowała głosowanie w jego sprawie.

Apel nie jest pierwszym głosem PiS w sprawie migrantów we Wrocławiu. Wcześniej jeden z jego radnych domagał się od władz Wrocławia deklaracji, jak miasto przygotowuje się na możliwy napływ imigrantów w ramach unijnego Paktu Migracyjnego. 

Reklama

- W przypadku ewentualnego zwiększonego napływu imigrantów do Wrocławia będą wykorzystywane zasoby i schematy działań przygotowane oraz realizowane w trakcie kryzysu związanego z napływem uchodźców z Ukrainy od roku 2022 - odpowiedziała wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.  

- W zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców w obliczu potencjalnych zagrożeń związanych z przestępczością i terroryzmem Wydział Bezpieczeństwa i Zrządzania Kryzysowego prowadzi bieżącą współpracę oraz wymianę informacji z Komendą Miejską Policji we Wrocławiu oraz innymi służbami posiadającymi kompetencje w zakresie tego rodzaju zagrożeń m.in.: z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego - informuje Renata Granowska. - Do szybkiego reagowania służb porządkowych i skuteczności ich działania przyczynia się sieć kamer miejskiego monitoringu, która stale jest rozbudowywana. Monitoring, na który składa się obecnie ok. 250 punktów z 330 kamerami miejskiego monitoringu 500 kamerami ITS  ma bezpośredni wpływ na poprawę stanu bezpieczeństwa publicznego - przekonuje.

Reklama

Tymczasem rząd uspokaja. - Polska nie będzie implementowała Paktu migracyjnego ani projektów, które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania migrantów - oznajmił na początku lutego premier Donald Tusk. - Polskie państwo i polski rząd nie będzie marnował wysiłku policjantów, żołnierzy, straży granicznej, bo oni tam ryzykują życie (...), żeby ograniczyć do minimum zagrożenie nielegalną imigracją - podkreślił szef rządu. 

27 marca weszła też w życie nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadza ona m.in. możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie w Polsce azylu. Ograniczenie to zostało od razu wprowadzone przez rząd.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/04/2025 11:20
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    c 2025-04-05 12:00:13


    Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Ptys 2025-04-05 19:56:24

    W punkt ????

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ojciec Piją 2025-04-05 13:29:12


    Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości