Ogranicz intensywny wysiłek na zewnątrz, szczególnie w godz. 12 - 18, zadbaj o drogi oddechowe, śledź komunikaty dotyczące jakości powietrza - to zalecenia wydane dziś dla mieszkańców Wrocławia. Inspekcja ochrony środowiska ostrzega o ryzyku przekroczenia w mieście dopuszczalnego poziomu ozonu w powietrzu.
Ozon przy powierzchni ziemi może podrażniać drogi oddechowe, powodować kaszel, pieczenie oczu czy duszności – szczególnie u dzieci, seniorów i osób z chorobami płuc lub serca. - Choć nie widać go tak jak zimowego smogu, ozon również może wpływać na nasze zdrowie. Co więcej, ozon sprawia, że powietrze „ładnie pachnie”, gdy tymczasem może podrażniać drogi oddechowe - ostrzega inspekcja ochrony środowiska.
Tworzeniu się ozonu sprzyjają wysoka temperatura, silne nasłonecznienie i słaby wiatr.
Ozon przy powierzchni ziemi to gaz drażniący drogi oddechowe. Problem polega na tym, że większość zwykłych maseczek działa głównie na pyły, a nie na gazy.
Przy wysokim poziomie ozonu najskuteczniejsze są:
Objawy ekspozycji mogą obejmować kaszel, pieczenie gardła, ucisk w klatce, duszność czy łzawienie oczu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze