Reklama

Przetarg na nowe linie autobusowe z Wrocławia. Dotrą do pięciu gmin

17/12/2020 14:11

Miasto ogłosiło przetarg na obsługę nowych linii autobusowych dla pięciu gmin Aglomeracji Wrocławskiej. Jest w trakcie wyłaniania operatora, który obsłuży dziewięć nowych linii strefowych i jedną linię podmiejską, które połączą Wrocław z gminami Czernica, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice i Żórawina.

Wrocław współpracuje z gminami aglomeracji na rzecz rozwijania wspólnego transportu zbiorowego. Łączą je porozumienia międzygminne, na mocy których miasto staje się organizatorem transportu zbiorowego na liniach, łączących gminy z Wrocławiem.


Nowe linie będą obsługiwane przez 18 klimatyzowanych i przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami autobusów, które będą zatrzymywać się łącznie na 158 przystankach. Tygodniowo wprowadzonych zostanie ponad 350 kursów, z których skorzysta szacunkowo ponad 1400 pasażerów. W ramach 5-letniej umowy autobusy pokonają ok. 7 mln wozokilometrów.

Reklama

Miasto ogłosiło przetarg 11 grudnia i aktualnie poszukuje operatora, który obsłuży 10 nowych linii. Sześć z nich (907, 909, 927L, 927P, 933 i 947) połączy Wrocław z miejscowościami na terenie gminy Kąty Wrocławskie, zastępując istniejące połączenia w formie linii podmiejskich, organizowanych obecnie przez gminę.


Nowe linie zapewnią dojazd do węzłów przesiadkowych ulokowanych przy obecnych (Oporów) i planowanych (Nowy Dwór pętla) pętlach tramwajowych, z których możliwe będzie kontynuowanie podróży w kierunku centrum miasta z dużo większą częstotliwością, niż ma to miejsce z wykorzystaniem obecnych połączeń autobusowych na terenie gminy Kąty Wrocławskie.

Reklama

Zyskają również mieszkańcy Wrocławia, a szczególnie osiedli zlokalizowanych przy ulicy Gagarina, gdzie planowany jest nowy przystanek autobusowy, umożliwiający dojazd liniami strefowymi do pętli Nowy Dwór.


Z kolei nowa linia podmiejska 920 połączy pętlę Wojnów, znajdującą się na terenie gminy Czernica, z Galerią Dominikańską, zapewniając mieszkańcom gminy możliwość kontynuowania podróży, którą rozpoczną bezpłatnymi liniami G, organizowanymi przez gminę Czernica, alternatywną trasą wobec linii 115, 118, 845 i 855.

Reklama

Linia ta zapewni również bezpośrednie połączenie Galerii Dominikańskiej z osiedlami i obiektami znajdującymi się wzdłuż ul. Na Grobli. Będzie dodatkowym połączeniem dla mieszkańców Opatowic oraz, na mocy porozumienia z gminą Siechnice, Trestna i Blizanowic, korzystających obecnie z linii 120.


Nowe połączenia pojawią się również pomiędzy Wrocławiem i gminą Żórawina - przez Kobierzyce i Siechnice.


CZYTAJ TEŻ: OD STYCZNIA WIĘCEJ AUTOBUSÓW DO PODWROCŁAWSKIEJ GMINY


Linia 903 połączy miejscowości w gminie Żórawina oraz Biestrzyków, znajdujący się w gminie Siechnice, z pętlami tramwajowymi Gaj i Tarnogaj. Wzmocni również komunikację na osiedlu Ołtaszyn, zapewniając szybkie połączenia do pętli tramwajowych. Natomiast linia 913 umożliwi dojazd mieszkańcom gminy Żórawina oraz miejscowości Wysoka, znajdującej się na terenie gminy Kobierzyc,e z pętlami tramwajowymi Park Południowy i Krzyki, będąc wsparciem dla miejskiej linii 112.

Reklama

Ale to nie wszystko. Zmodyfikowana zostanie trasa linii 612, łączącej Krzyki z rejonem dworców autrobusowego i kolejowego. W okolicach Dworca Wrocław przystanki końcowy i początkowy zostaną przeniesione na ul. Suchą, niedaleko przystanków linii gminnej 862, organizowanej przez gminę Kobierzyce w celu ułatwienia jej mieszkańcom korzystania z obu połączeń. Od przystanku Partynice linia 612 pojedzie przez nieobsługiwaną obecnie przez dzienną komunikację ulicę Wyścigową, dowożąc pasażerów do przystanku w pobliżu pętli tramwajowej Park Południowy i zakończy swoją trasę na pętli tramwajowej Krzyki. Na samej pętli jej miejsce postojowe zostanie wyznaczone tuż obok linii 112, zapewniając chcącym podróżować do miejscowości Wysoka lub ulicy Kutrzeby i Parafialnej pasażerom odjazdy z jednego przystanku.


Do obsługi tych linii wybrany w postępowaniu wykonawca wprowadzi 18 autobusów, które będą pomalowane w charakterystyczne, wrocławskie barwy oraz wyposażone w system informacji pasażerskiej. W celu łatwiejszej identyfikacji linii przez pasażerów każda z linii będzie miała swój kolor, nawiązujący do herbów gmin, prezentowany na zewnętrznych wyświetlaczach autobusów i wewnętrznym wyświetlaczu LCD.

Reklama

Otwarcie ofert planowane jest na styczeń, a rozpoczęcie kursowania nowych linii - na czerwiec.


mgo/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości