Reklama

Radni przyjęli budżet Wrocławia na 2014 rok. Sprawdź, na co miasto wyda pieniądze

30/12/2013 00:00

W poniedziałek 30 grudnia radni przyjęli budżet Wrocławia na przyszły rok. W 2014 roku urzędnicy zamierzają wydać ponad 660 mln złotych na inwestycje, m.in. budowę obwodnicy Leśnicy, przebudowę Curie-Skłodowskiej czy rozwój ITS-u. Do prawie 200 mln złotych wzrośnie też deficyt w budżecie miasta, ale w magistracie zapewniają, że nie czekają nas podwyżki podatku od nieruchomości i cen biletów MPK.

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej radni, stosunkiem głosów 31 do 5, zdecydowali o przyjęciu budżetu Wrocławia na 2014 rok. "Za" zagłosowali radni klubu Rafała Dutkiewicza, a także Platformy Obywatelskiej.


 


Przypomnijmy, że w połowie grudnia skarbnik Wrocławia zaakceptował wnioski PO do budżetu.


 


- Budżet Wrocławia staje się zrównoważony i bezpieczny. Pracowaliśmy nad nim wspólnie, uwzględniono nasze poprawki, dlatego go poprzemy - argumentowała w trakcie sesji Renata Granowska z klubu Platformy Obywatelskiej.

Reklama

 


W budżecie Wrocławia na 2014 rok dochody zaplanowano na niespełna 3 mld 670 mln złotych, wydatki wyniosą prawie 3 mld 860 mln złotych.


 


- W tym roku mamy nadwyżkę w budżecie, w przyszłym będzie deficyt - zapowiada Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.


 


Wyniesie on ponad 190 mln złotych, ale jak tłumaczą urzędnicy, to efekt tylko i wyłącznie rosnących wydatków na inwestycje, szacowanych na 663 mln złotych.


 


- 1/3 tej kwoty pokryjemy z deficytu, resztę ze środków własnych - mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Reklama

 


 

 


Od 2014 roku będzie obowiązywał nowy wskaźnik zadłużenia, oparty na nadwyżce operacyjnej, czyli różnicy między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi. Ta, zgodnie z szacunkami urzędników, ma wynieść 137 mln złotych.


 


- Nasze zadłużenie, liczone wedle nowego wskaźnika, wyniesie 9 procent, a maksymalne dopuszczalne to 12 procent. Innymi słowy, moglibyśmy jeszcze zadłużyć się o 1/4 więcej. Ale tego nie robimy - tłumaczy Maciej Bluj.


 


Największą inwestycją, na którą w przyszłorocznym budżecie przewidziano 24 mln złotych, ma być obwodnica Leśnicy. Wciąż jednak nie wiadomo, czy dojdzie ona do skutku, bo ostatecznej decyzji nadal nie wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Reklama

 


Innych spektakularnych inwestycji urzędnicy nie planują. Dokończone zostanie Narodowe Forum Muzyki, wystartuje przebudowa ul. Curie-Skłodowskiej, 26 mln złotych pochłonie rozwój ITS-u. Magistrat zapowiada też rozbudowę bazy oświatowej, a na Psim Polu powstanie centrum biblioteczno-kulturalne.


 


Ponad 30 mln złotych pójdzie na poprawę stanu technicznego dróg, ponad 3 mln złotych na program rowerowy, a ponad 20 mln zł - na budżet obywatelski. Z miejskiej kasy na Śląsk Wrocław urzędnicy przekażą 16 mln złotych.

Reklama

 


Nie wzrosną stawki podatku od nieruchomości, nie podrożeją też bilety MPK. Więcej pieniędzy na remonty dostanie Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta i Zarząd Zasobu Komunalnego.


Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości