To, co wolno i to, co jest zabronione podczas odwiedzin na cmentarzach we Wrocławiu zapisane jest w regulaminie porządkowym opracowanym przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Odwiedzający cmentarze muszą się stosować także do innych przepisów, jeśli nie chcą zostać ukarani mandatem lub stanąć przed sądem za wykroczenie.
Nadrzędną zasadą jest takie zachowanie, by nie naruszać powagi miejsca. Nie wolno zakłócać ciszy i porządku. Trzeba przypomnieć, że cmentarze są miejscami publicznymi. A skoro tak, to obowiązują na nich te same zakazy i nakazy, jak w takich miejscach. M.in. nie wolno palić tytoniu. Za puszczenie dymka na cmentarzu można dostać mandat 500 zł. Wstępu na cmentarze nie mają osoby pijane lub pod wpływem narkotyków.
Regulamin wrocławskich cmentarzy komunalnych wskazuje, że na ich teren nie wolno wprowadzać żadnych zwierząt.
Po nekropoliach można tylko chodzić. Chociaż rowerzyści na cmentarzu to widok powszechny, zabronione jest poruszanie się jakimkolwiek środkiem transportu - nie wolno jeździć hulajnogami, rowerami, skuterami czy samochodem. Wjeżdżać na teren cmentarza mogą jedynie pracownicy zarządu cmentarzy i karawany do przechowalni zwłok.
Nie można montować i ustawiać czegokolwiek - nagrobków, płyt - oraz sadzić roślin poza obrysem grobu.
Obowiązuje zakaz ustawiania reklam oraz handel na terenie cmentarzy bez zgody kierownictwa. Nie wolno również ustawiać ławek czy innych elementów utrudniających przejście między grobami.
Zabronione jest przebywanie na terenie cmentarzy poza godzinami ich otwarcia. Cmentarze komunalne we Wrocławiu - na Osobowicach, Grabiszynie, Psim Polu, Jerzmanowie, Pawłowicach i Leśnicy - od kwietnia do 11 listopada otwarte są w godz. od 7 do 20, a od 12 listopada do końca marca od 8 do 18. Godziny otwarcia na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi są zwykle wydłużane: w tym roku od soboty 29 października do środy, 2 listopada, czynne są od godz. 6 do 21.
Pracownicy Zarządu Cmentarzy Komunalnych mogą kontrolować wwożone i wywożone ładunki oraz osoby świadczące na terenie cmentarzy usługi. A jeśli zajdzie taka konieczność, mają prawo obezwładnić osobę nie stosującą się ich poleceń.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze