Reklama

W przyszłym roku startuje miejska wypożyczalnia aut elekrycznych!

16/02/2017 13:45

Wiosna 2018 to termin, w którym na ulice Wrocławia wyjadą pierwsze miejskie auta elektryczne. W czwartek 16 lutego doszło do podpisania umowy pomiędzy miastem a firmą Enigma, która będzie odpowiedzialna za realizację tego projektu. W przyszłym roku po ulicach Wrocławia będzie jeździć 200 samochodów elektrycznych dostępnych dla każdego mieszkańca.

Wrocław będzie pierwszym miastem w Polsce, które udostępni swoim mieszkańcom miejskie samochody elektryczne. Od momentu podpisania umowy Enigma ma 15 miesięcy na uruchomienie systemu, jednak jak zaznacza Paweł Andrzej Luksic - prezes Enigmy, pierwsze pojazdy powinny wyjechać na ulice Wrocławia w przeciągu 12 miesięcy. 


Przedstawiciele firmy Enigma nie chcą jeszcze zdradzać, ile będzie kosztować wypożyczenie auta, jednak przybliżony koszt przejazdu ma wynosić około 1zł za kilometr.


Wrocławianie będą mogli już na wiosnę 2018 skorzystać z pojazdów elektrycznych. Będzie to 190 samochodów Nissan  Leaf oraz 10 nissanów typu VAN. Auta będą mogły zostać wypożyczone i zwrócone w dowolnym miejscu na terenie miasta o każdej porze. Rezerwacji będzie można dokonać przy pomocy strony internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej, która pozwoli sprawdzić dostępność poszczególnych pojazdów na terenie miasta. Dodatkowo powstanie również 200 miejsc parkingowych dedykowanych dla samochodów elektrycznych, duża część w ścisłym centrum Wrocławia oraz 12 stacji, w których naładujemy pojazdy.

Reklama

- Nie będzie potrzebny żaden kluczyk. Otwieranie i uruchomienie pojazdu będzie odbywać się za pomocą aplikacji mobilnej. Podobnie będzie z płatnościami. Będziemy mogli dokonać przedpłaty lub zapłacić dopiero po oddaniu samochodu - tlumaczy Paweł Andrzej Luksic


Istotne jest również to, iż samochody będą mogły wjechać tam, gdzie zwykłe auta mają zakaz. - Będziemy mogli poruszać się po buspasach, ale tylko tych, z których mogą korzystać również taksówki oraz np. przejechać przez mosty Młyńskie - podkreśla Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. 

Reklama

Wdrożeniem oraz utrzymaniem systemu wypożyczalni zajmie się firma Enigma, producent i dostawca specjalizowanych, innowacyjnych rozwiązań informatycznych łączących wysokie bezpieczeństwo i najnowsze trendy technologiczne. Firma po udanym debiucie w obszarze systemów dozoru elektronicznego skazanych, postanowiła rozszerzyć swoją dotychczasową działalność również na obszar monitorowania pojazdów i organizacji wypożyczalni free floatingowych. - Lubimy nowe wyzwania - podkreślał Paweł Andrzej Luksic, prezes Enigmy. 


Uruchomienie miejskiego carsharing ma przynieść pozytywne skutki zarówno dla użytkowników, jak i środowiska naturalnego. Ewa Kaźmierska z Enigmy jako przykład wykorzystania tego systemu wskazuje Rzym, gdzie ludzie posiadający prywatne samochody, którzy sięgnęli po współdzielone samochody, zużywają od 30 do 50 proc. paliwa mniej, niż kierowcy, którzy z nich nie korzystają. A w przypadku wykorzystania w wypożyczalniach samochodów elektrycznych ten współczynniki powinien się jeszcze bardziej poprawić. - Nie tylko walka z zanieczyszczeniem powietrza przemawia za udostępnianiem samochodów elektrycznych w ramach carsharingu. Znaczenie ma także redukcja hałasu, który w mieście rozmiarów Wrocławia potrafi być naprawdę uciążliwy – tłumaczy Kaźmierska.

Reklama

CZY CARSHARING TO ZAGROŻENIE DLA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ? ZOBACZ, DLACZEGO AKTYWIŚCI MIEJSCY PROTESTUJĄ W ZWIĄZKU Z URUCHOMIENIEM MIEJSKIEJ WYPOŻYCZALNI AUT ELEKTRYCZNYCH.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości