8122 gitarzystów zagrało razem na wrocławskim rynku "Hey Joe". 1 maja 2025 we Wrocławiu padł nowy Gitarowy Rekord Świata. Dotychczasowy rekord z 2023 roku to 7968 gitar. Jak jednak mówi Leszek Cichoński, organizator tej corocznej wrocławskiej imprezy, to nie o sam rekord tutaj chodzi, lecz o dobrą zabawę.
Do zagrania kultowego "Hey Joe" wystarczy znajomość pięciu akordów: C/G/D/A/E, zatem swoich sił mogli spróbować nawet początkujący gitarzyści. Niektórzy przyjechali do Wrocławia z daleka. - Jesteście jedyną na świecie wielką, gitarową rodziną. To miód na serce, że jesteśmy razem ponad wszystkimi podziałami, bo łączy nas muzyka - mówił ze sceny Leszek Cichoński.
Każdego roku, 1 maja, wrocławski Rynek zamienia się w pulsujące serce światowej gitary. Tysiące muzyków chwyta za instrumenty, by wspólnie odegrać "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Gitarowy Rekord Świata to dziś jedna z wizytówek Wrocławia i fenomen na skalę światową. Ale jak narodziła się ta niezwykła tradycja?
Wszystko zaczęło się od pasji i pomysłu jednego człowieka – wrocławskiego gitarzysty bluesowego, Leszka Cichońskiego. Zafascynowany muzyką Jimiego Hendrixa, postanowił uczcić pamięć swojego idola w wyjątkowy sposób. Pomysł był prosty, choć ambitny: zgromadzić jak najwięcej gitarzystów i wspólnie zagrać jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Hendrixa. Wybór padł na "Hey Joe".
Pierwsza próba bicia rekordu miała miejsce w 2003 roku. Wówczas na wrocławskim Rynku stanęło 588 gitarzystów. Choć liczba ta może wydawać się skromna w porównaniu z dzisiejszymi standardami, był to początek czegoś wielkiego. Wydarzenie, zorganizowane w ramach festiwalu Thanks Jimi, od razu zyskało przychylność publiczności.
GITAROWY REKORD 2025 - KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA
Z roku na rok inicjatywa rosła w siłę. Już w 2006 roku udało się zgromadzić 1581 gitarzystów, co zapewniło Wrocławiowi pierwszy wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. To był przełomowy moment, który dodał wydarzeniu prestiżu i przyciągnął jeszcze większą uwagę. Kolejne edycje przynosiły nowe rekordy: w 2009 roku zagrało razem aż 6346 osób, a w kolejnych latach poprzeczka była podnoszona jeszcze wyżej, przekraczając magiczną barierę 7000 gitarzystów (m.in. 7273 w 2012, 7356 w 2016, 7423 w 2019). Ostatni potwierdzony rekord z 2023 roku to imponujące 7967 wspólnie grających osób. 1 maja 2025 padł nowy rekord - 8122 gitary!
Fenomen Gitarowego Rekordu polega nie tylko na liczbach. To przede wszystkim niezwykła atmosfera i poczucie wspólnoty. Na Rynku spotykają się weterani gitary i ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki, profesjonaliści i amatorzy, ludzie z całej Polski i z zagranicy. Nieważne, czy ktoś ma drogą gitarę elektryczną, czy wysłużone akustyczne pudło – liczy się chęć wspólnego grania i celebrowania muzyki. Przez lata na scenie towarzyszącej rekordowi pojawiały się największe gwiazdy gitary z Polski i świata, dodając wydarzeniu rangi.
GITAROWY REKORD 2025 - KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA
"Hey Joe", choć technicznie nie jest utworem skomplikowanym, stał się hymnem wrocławskiego rekordu. Jego charakterystyczny riff, rozpoznawalny już po kilku nutach, jednoczy tysiące grających i publiczność w jednym, potężnym muzycznym organizmie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze