Reklama

Wrocław: Wkrótce rozpoczną działalność nowe instytucje kultury. Kto nimi pokieruje?

17/01/2022 15:32

W lutym rozpoczną swoją działalność dwie nowe instytucje – Wrocławski Instytut Kultury i działająca w zmienionej formule Strefa Kultury Wrocław. Sprawdź, czym się będą zajmowały i kto nimi pokieruje.

Strefa Kultura Wrocław wciąż będzie organizować festiwale takie jak Jazz nad Odrą i WROsound, a także inne wydarzenia odbywające się głównie w Imparcie.


Wrocławki Instytut Kultury zajmie się natomiast rozwojem dotychczasowych projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych o zasięgu lokalnym i ponadregionalnym. Oznacza to, że nowa instytucja przejmuje część działalności Strefy Kultury Wrocław, m.in. kolejną edycję Europejskiej Nocy Literatury i Mikrogranty, ruszające z nowym naborem na lokalne inicjatywy w marcu. Osiedlowe działania kontynuowane będą również w oparciu o rozwinięcie formuły programu Sąsiadujemy.

Lokalnie Instytut zaangażuje się też w projekty rozwijające kompetencje zarówno kadr kultury, jak i osób bez doświadczenia w realizacji wydarzeń. Lokalny charakter działalności podkreślany będzie także za sprawą kontynuacji Wrocławskiego Programu Wydawniczego oraz „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, czyli bezpłatnego magazynu o wydarzeniach w mieście. Instytucja poprowadzi też programy warsztatowe i badawcze pozwalające poznać, analizować i wykorzystywać trendy w polskiej i światowej kulturze.

– Ze Strefy Kultury zabieramy ze sobą doświadczenia i pomysły, które w nadchodzących latach mamy zamiar rozwinąć i dzięki większej specjalizacji działalności ulepszyć – zapowiada Dominika Kawalerowicz, która od 1 lutego ma zostać dyrektorką Instytutu, kontynuując w ten sposób swoją pracę poświęconą działalności społeczno-edukacyjno-badawczej w Strefie Kultury Wrocław.

Instytut stanie się też gospodarzem neonowego podwórka Ruska 46 i funkcjonującej tam klubokawiarni Recepcja. Główną siedzibą zostanie zlokalizowana przy ul. Świdnickiej Barbara, gdzie wciąż prowadzony będzie program kulturalnych wydarzeń. W dalszym ciągu rozwijane będą propozycje rezydencji artystycznych i wsparcia mobilności twórców. Nowa instytucja ma także kontynuować współpracę z partnerami z kraju i zagranicy.

Od 1 lutego znaną już mieszkańcom miasta Strefę Kultury Wrocław czeka „nowe otwarcie”. – Instytucja w ten sposób niejako powraca do korzeni i od tego momentu skupiona będzie na rozwijaniu uznanych marek festiwalowych oraz produkcji zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor wydziału kultury urzędu miejskiego Wrocławia. I dodaje, że jesienią odbędzie się kolejna edycja Jazzu nad Odrą, czyli najstarszego tego typu festiwalu w Polsce. Latem odbędą się dwie inne muzyczne imprezy –  WROsound oraz Non Sola Scripta.

Reklama

Wcześniej chętni będą mogli wziąć również udział w współorganizowanych przez SKW stadionowych koncertach zespołu Kings of LeonDawida Podsiadło. W festiwalowej ofercie Strefy Kultury Wrocław znalazło się także miejsce na teatr – jesienią odbędzie się Dziecinada”. Instytucja będzie też organizatorem jednego z najważniejszych teatralnych wydarzeń w Polsce, czyli festiwalu Dialog-Wrocław.

Strefa w nowej odsłonie wciąż poprowadzi działalność kulturalną w Imparcie, w którym znajdzie się miejsce zarówno na występy gwiazd polskiej i światowej estrady, jak i prezentacje młodych twórców na początku swojej artystycznej drogi.

W najbliższym czasie najważniejszym wyzwaniem organizacyjnym jest inwestycja dotycząca systemu przeciwpożarowego w budynku przy ul. Mazowieckiej 17. Oznacza to, że program w najbliższym czasie prezentowany będzie dla nieco mniejszej widowni, m.in. w Impart Cafe. Latem powrócą również plenerowe propozycje przy podwórkowej scenie. Nową siedzibą zostanie biuro znajdujące się na podwórku Ruska 46.

Od 1 lutego stery w Strefie Kultury Wrocław przejmie nowa dyrektorka.  – Nowe otwarcie wymaga sprawnej i rzetelnej osoby na dyrektorskim stanowisku. Dlatego podjęliśmy decyzję, by zaproponować tę funkcję pani Oldze Nowakowskiej, która przez lata była wicedyrektorką Strefy, a następnie dyrektorką Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jesteśmy przekonani, że jej dotychczasowe doświadczenie i świeże pomysły pozwolą poprowadzić instytucję w kierunku dalszego rozwoju i utrzymania jakościowej oferty kulturalnej – tłumaczy Jerzy Pietraszek.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości