Reklama

Wrocławianie krytykują władze, za brak realnych działań antysmogowych [SONDAŻ]

10/05/2017 13:16

Z przeprowadzonego w kwietniu tego roku sondażu wynika, że aż 75% wrocławian negatywnie ocenia jakość powietrza w mieście. Mieszkańcy dostrzegli poprawę w polityce informacyjnej dotyczącej smogu, jednak wciąż uważają, że miasto podejmuje zbyt mało realnych działań zmierzających do poprawy jakości powietrza.

Aktywiści skupieni wokół Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w środę przedstawili wyniki sondażu przeprowadzonego na próbie 500 wrocławian, z którego wynika, że zdecydowana większość ankietowanych jest niezadowolona z jakości powietrza w mieście. Sondaż ukazuje, że jakość powietrza staje się kwestią coraz bardziej istotną dla wrocławian — i to zarówno w aspekcie osobistym (77%), jak i w wymiarze społecznym (84%).


Mieszkańcy krytycznie oceniają jakość wrocławskiego powietrza — aż 75% wrocławian ocenia negatywnie powietrze, którym oddychają na co dzień. Wynik ten jest najwyższy ze wszystkich pomiarów przeprowadzanych w minionych latach.

Reklama

Wrocławianie lepiej oceniają za to działania informacyjne lokalnych władz. Odsetek osób zadowolonych z polityki informacyjnej od ubiegłorocznego badania wzrósł z 14,4% do 26%.


Mieszkańcy nie są zadowoleni natomiast z faktycznych działań podejmowanych przez samorząd. Aż 61% ankietowanych uważa, że włodarze podejmują zbyt mało działań dla poprawy jakości powietrza. 43% uczestników badania przyznało, że nie wie, czy władze miasta biorą pod uwagę głos opinii społecznej.


– Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują też, że wrocławianie oczekują realnych działań, a nie tylko deklaracji. Jednym z niezbędnych rozwiązań jest przyjęcie uchwały antysmogowej zgodnie z projektem przygotowanym przez marszałka, wprowadzającym podobnie jak w Krakowie zakaz spalania paliw stałych — uważa Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Reklama

Autorzy badania zauważają, że wrocławianie negatywnie oceniają działania władz centralnych związane z przeciwdziałaniem smogowi. Z sondażu wynika, że w ocenie mieszkańców Wrocławia rząd zarówno nie podejmuje wystarczających działań (78%), jak i nie informuje rzetelnie o zagrożeniach dla ich zdrowia związanych ze smogiem (71%), ani też nie wywiązuje się z obietnic składanych zimą tego roku w czasie „kryzysu smogowego” (67%).


– Wobec na pewno niespójnych, ale jednak starań władz miasta w walce ze smogiem, widać dramatyczną ocenę rządu, brak działań, dezinformacja i puste obietnice – komentuje Radosław Gawlik, działacz DASu.

Reklama

Badanie w dniach 24–30 kwietnia 2017 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych 500 wrocławian (powyżej 18 roku życia) metodą wywiadu telefonicznego (CATI) wykonało Centrum Praw Obywatelskich i Badań nad Demokracją.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości