Zmiana we wrocławskich strukturach Kościoła katolickiego. Bp Andrzej Siemieniewski nie jest już biskupem pomocniczym Archidiecezji Wrocławskiej. Duchowny, decyzją Nuncjatury Apostolskiej został mianowany ordynariuszem Diecezji Legnickiej.
Andrzej Siemieniewski urodził się w 1957 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu nauki w II LO podjął studia na Politechnice Wrocławskiej, ale przerwał je i w 1979 roku wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii św. Stanisława w Świdnicy, a w latach 1991-1998 pełnił funkcję ojca duchownego we wrocławskim seminarium. W 2000 roku został profesorem nadzwyczajnym, a cztery lata później – zwyczajnym. W 2012 roku został prepozytem kapituły archidiecezjalnej we Wrocławiu. W Konferencji Episkopatu Polski sprawował funkcję delegata ds. Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” oraz delegata ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich. 28 czerwca z rąk papieża Franciszka przyjął nominację na biskupa legnickiego.
Bp Andrzej Siemieniewski kanonicznie objął diecezję legnicką, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego przedstawiając apostolskie pismo wobec Kolegium Konsultorów, które na tę okazję zgromadziło się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Tym samym rozpoczął swoją posługę jako czwarty biskup legnicki.
Po zmianach we Wrocławiu rezyduje już tylko trzech hierarchów: metropolita wrocławski abp Józef Kupny, bp pomocniczy Jacek Kiciński oraz abp senior Marian Gołębiewski.
Bp Siemieniewski w Legnicy zastąpił bp. Zbigniewa Kiewnikowskiego , który swoją rezygnację tłumaczył tym, że 2 lipca osiągnął wiek emerytalny. Warto jednak zaznaczyć, że Archidiecezja Lubelska, w specjalnym komunikacie poinformowała, że Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące tuszowania przez bp. Kiernikowskiego nadużyć seksualnych wobec małoletniego w diecezji siedleckiej.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze