Reklama

Wystawa o mocy kobiecej solidarności. „Upominamy się o prawa do naszych ciał”

07/03/2021 22:39

– Chcemy świata równego i sprawiedliwego, w którym to kobiety decydują o własnym ciele i nie trzeba walczyć o szacunek, wolność oraz akceptację – mówią autorki prac, które od 8 marca będą prezentowane na wystawie „Jestem moja”.

To ekspozycja zbiorowa kolektywu kobiecego Złote Chmury. W jego skład wchodzi osiem autorek zajmujących się rysunkiem, ceramiką, ilustracją, grafiką warsztatową i sitodrukiem, które tworzą instalacje i tkaniny z nadrukami.  


– Przewrócona ósemka to symbol nieskończoności. W końcu „w nieskończoność” upominamy się o prawa do naszych ciał, prawa kobiet, prawa człowieka – mówią artystki. I dodają, że przez swoje prace oraz działania opowiadają o mocy kobiecej solidarności. – Przez nasze prace i działania opowiadamy o mocy kobiecej solidarności. O afirmacji kobiecego ciała, szacunku do naszych potrzeb i pragnień, znaczeniu troski o siebie. Ale też o tym, co dzieje się gdy siostrzeństwo bywa pozorne, możliwość decydowania o sobie odebrana, cielesność - tłamszona i nieakceptowana- czytamy w opisie wystawy.

Reklama

Jej autorki chcą pokazywać kobiecość wielobarwną i wielowymiarową. – Właśnie w tym, czym – my, kobiety – różnimy się od siebie, widzimy piękno i wartość – podkreślają. Chcą także świata „równego, sprawiedliwego, w którym to kobiety decydują o własnym ciele”. – Świata, w którym nie trzeba walczyć o szacunek, wolność, akceptację. Chcemy zabrać głos teraz, w bardzo trudnym dla polskich kobiet czasie, choć złość i frustracja na panoszący się patriarchat wzbierają w nas od dawna – wyjaśniają.


"Teraz my mamy głos"


Artystki chcą też mieć własny wybór, sprzeciwiając się szufladkowaniu kobiet i kobiecych wyborów. – Mówimy nie “modelom kobiecości” – powiedziały przedstawicielki kolektywu kobiecego Złote chmury. Ta inicjatywa jest zaproszeniem do „wspólnego wymyślania i nazywania świata na nowo, szczególnie tego jego obszarów, które opresyjnie wdzierają się w naszą intymność”. – Teraz my mamy głos – zapewniają inicjatorki tego przedsięwzięcia.

Reklama

W skład kolektywu wchodzi 10 kobiet, artystek, aktywistek, kobiet, które nie ukrywają, że mają dość. Są to: Lena Czerniawska, Anna Gałuszka, Agnieszka Jamroszczak, Magdalena Kościańska, Anna Lewińska, Monika Masłoń, Katarzyna Roman, Zuzanna Tokarska, Alicja ZaradkiewiczMartyna Zaradkiewicz.


W poniedziałek, 8 marca o godz. 19, w Galerii Tymczasem w leśnickim Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański 1) nastąpi otwarcie wystawy „Jestem moja”. Będzie ją można oglądać do 4 kwietnia. Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku od 12 do 20, w sobotę i niedzielę od 12 do 18. Wstęp wolny.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: PROPOZYCJE NA DZIEŃ KOBIET WE WROCŁAWIU. JEST W CZYM WYBIERAĆ!


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości