Reklama

Propozycje na Dzień Kobiet we Wrocławiu. Jest w czym wybierać!

03/03/2021 23:21

Koncert „Kobiety mają głos!” z udziałem wrocławskich wokalistek, przegląd filmowy z kobiecej perspektywy, a może spektakl „Damski biznes” albo wystawa „Jestem moja”? To tylko niektóre z wydarzeń, które począwszy od weekendu odbędą się we Wrocławiu z okazji Dnia Kobiet.

W dniach 6-7 marca w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się przegląd filmowy „Z perspektywy kobiet”, organizowany przez studentów Uniwersytetu SWPS we współpracy z Dolnośląskim Centrum Filmowym. W programie wydarzenia znajdą się filmy opisujące losy wybitnych artystek i wokalistek: Amy Winehouse, Judy GarlandWhitney Huston. Pokazom towarzyszyć będzie rozmowa, do której zaproszono znane wrocławskie aktorki: Justynę SzafranEmose Katarzynę Uhunmwangho z Teatru Muzycznego Capitol oraz Marię Kanię z Teatru Współczesnego we Wrocławiu. W przeddzień przeglądu w Chill Roomie DCF-u odbędzie się zaś wernisaż wystawy wrocławskiej artystki Patrycji Mastej zatytułowanej „Dzikie ciało”. Szczegóły znajdują się tutaj.


Muzyczne propozycje


W sobotę, o godz. 20:30, w Vertigo rozpocznie się koncert “Ladies Voice”, który poprowadzi wokalistka Joanna Kwaśnik, znana ze współpracy z takimi artystami jak: Anna Wyszkoni, Zespół Bracia, Mezo czy The Crackers. Artystka zaprezentuje m.in. utwory następujących artystek: Sia, Jessie J i Aretha Franklin. Bilety w cenie 40 zł są dostępne na portalu biletin.

Reklama

W niedzielę, 7 marca o godz. 18,  w Narodowym Forum Muzyki rozpocznie się koncert z okazji Dnia Kobiet, na którym wystąpi West Side Sinfonietta wraz z wykonującym gitarową partię solową Krzysztofem Meisingerem. – Wszystkie dzieła, które zaprezentują artyści, należą do muzyki przyjemnej i pełnej temperamentu – mówią organizatorzy wydarzenia. – Czeka nas pełen emocji wieczór, podczas którego wielka namiętność będzie przeplatać się w muzyce z melancholią – dodają. Bilety, w cenie 55, 65 i 85 zł, można kupować za pośrednictwem strony internetowej.


Dzień później w Starym Klasztorze odbędą się muzyczne obchody święta kobiet. Tego wieczoru utwory m.in. Kasi Nosowskiej, Edyty Bartosiewicz, Kory, Agnieszki Chylińskej, a także Amy Winehouse i Alicii Keys zaśpiewają wrocławskie wokalistki: Nikola Warda, Natalia Szczypuła, Ola Turoń, Natalia Podwin, Paulina GołębiowskaUla Issel. Chętni będą mogli zadedykować wybrance swojego serca piosenkę na koncercie, albo wbiec na scenę z miłosnym wyznaniem. Koncert „Kobiety mają głos!” odbędzie w poniedziałek, 8 marca o godz. 19, w Starym Klasztorze, przy zachowaniu obowiązujących obecnie obostrzeń sanitarnych. Bilety kosztują 50 zł, a za dedykację zapłacimy 30, 50 lub 100 zł. Ich sprzedaż prowadzona jest tutaj.

Reklama

Z kolei Daria Zawiałow dwukrotnie wystąpi w Dniu Kobiet w Centrum Koncertowym A2 – najpierw o godz. 18, a potem o 20. – Tą trasą żegnamy się z albumem „Helsinki” w wydaniu koncertowym. Trochę smutno, ale na osłodę przygotowaliśmy dla naszych fanów kilka nowości – czytamy w opisie wydarzenia. W październiku do sprzedaży trafiła reedycja „Helsinek” wzbogacona o nowe piosenki "Nie mamy czasu" i "Mania". Oprócz tego można na niej usłyszeć nowe wersje "Saloników" (wyprodukowane wspólnie z Bogdanem Kondrackim) oraz "Szarówki" (z gościnnym udziałem Janusza Panasewicza). – Na reedycji zmieściliśmy jeszcze pełnowymiarową wersję hot16challenge („Daj no”) i współpracę z Ralphem Kamińskim i schafterem, czyli "Czy Ty słyszysz mnie?" – mówią muzycy. I dodają, że choć na koncertach nie pojawią się ci goście, to nie zabraknie niespodzianek. – Pamiętajcie o obostrzeniach w tych dziwnych czasach (maseczki, dystans społeczny, myjcie często ręce). Trzymajcie się zdrowo i do zobaczenia! – czytamy w zapowiedzi koncertu, napisanej przez artystów. Bilety na koncerty kosztują 79 zł i są dostępne tu.


Spektakl w teatrze i bez wychodzenia z domu


Z okazji Dnia Kobiet Wrocławski Teatr Komedia zorganizował pokaz spektaklu „Damski biznes”, który będzie można zobaczyć 8 marca o godz. 19 – zarówno w teatrze jak i bez wychodzenia z domu. – Bohaterki spektaklu postanowiły spełnić największe marzenie życia i z rozmachem próbują znaleźć swoje miejsce w ekscytującym i lukratywnym świecie mody. Bilety, w cenie 26 (indywidualny) i 45 (grupowy – online) można kupować za pośrednictwem strony internetowej teatru.

Reklama

Fundacja Bente Kahan przygotowała z kolei premierę online projektu "Trzy jidyszowe poetki". Wzięły w nim udział: Joanna Lisek (narracja oraz recytacja poezji w języku polskim), Bente Kahan (muzyka i śpiew w języku jidysz) i Mira Żelechower-Aleksiun (malarstwo). W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną sylwetki i wiersze jidyszowych poetek: Hadasy Rubin, Malki LeeChany Lewin, zebranych w książce "Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz", Transmisja będzie dostępna 8 marca od godz. 18 i będzie ją można obejrzeć za pośrednictwem serwisów Facebook, Vimeo i YouTube Fundacji Bente Kahan.


Na co do kina?


W poniedziałek, 8 marca, w Dolnośląskim Centrum FilmowymKinie Nowe Horyzonty odbędą się przedpremierowe pokazy filmów “Na rauszu” i “Jeźdźcy sprawiedliwości” z Madsem Mikkelsenem oraz „Obiecującej. Młodej. Kobiety”. – Wszyscy mówili, że Cassie (w tej roli zjawiskowa Carey Mulligan) była obiecującą, młodą kobietą dopóki tajemnicze wydarzenie nagle nie zakłóciło jej przyszłości. Dziewczyna rzuca studia medyczne, wprowadza się z powrotem do zatroskanych rodziców i zaczyna pracę w lokalnej kawiarni – czytamy w opisie filmu. Jego bohaterka jest „niesamowicie inteligentna, kusząco przebiegła, nocą prowadzi sekretne, podwójne życie i realizuje swój mroczny plan”.

Reklama

Dodatkowo w kinie DCF wyświetlony zostanie film „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”, a w KNH – „Amonit”, w którym zagrały Kate Winslet i Saoirse Ronan. To historia uczucia między dwiema kobietami, które „rodzi się na przekór skostniałym normom i stereotypom”. Bilety na seanse można kupować w kasach lub na stronach internetowych tych kin.


Inauguracja cyklu „Między nami Kobietami”


Jaki jest współczesny ideał kobiety – perfekcyjna pani domu, matka Polka czy przodowniczka pracy z idealnym makijażem i nienaganną fryzurą? Przy okazji cyklu spotkań online trzy kobiety będą przekonywać, że „pora zerwać z syndromem siłaczki – wszechogarniaczki i zaakceptować swoje niedoskonałości”. Podczas pierwszego spotkania online pt. „Jak dzieciaki wychować i nie dać się zwariować” Michalina Grzesiak, autorka bloga krystynoniedenerwujmatki.pl,  podpowie jak „w macierzyństwie nie zatracić siebie, a z humoru i dystansu do świata uczynić patent na szczęście”. – Stereotyp matki-Polki cały czas trzyma się u nas mocno. Tymczasem ja chcę powiedzieć kobietom, że garnek stojący w zlewie drugi dzień, dziecko, które nie umyło wieczorem zębów, czy samotny wyjazd w góry nie czyni z nas złych matek. Chcę powiedzieć, że czasem warto odpuścić – mówi Grzesiak. Wydarzenie rozpocznie się 8 marca o godz. 19. Każdy webinar, transmitowany na żywo z za pośrednictwem faceookowego profilu Alei Bielany, będzie także okazją do zadawania pytań ekspertkom oraz włączenia się w dyskusję. Rozmowy moderować będzie dziennikarka Ewelina Lis. Szczegóły znajdują się tutaj.

Reklama

Wystawa


W poniedziałek w Galerii Tymczasem w leśnickim Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański 1) nastąpi otwarcie wystawy „Jestem moja”. To ekspozycja zbiorowa kolektywu kobiecego Złote Chmury. W jego skład wchodzi osiem autorek zajmujących się rysunkiem, ceramiką, ilustracją, grafiką warsztatową i sitodrukiem, które tworzą instalacje i tkaniny z nadrukami. – Przez nasze prace i działania opowiadamy o mocy kobiecej solidarności. O afirmacji kobiecego ciała, szacunku do naszych potrzeb i pragnień, znaczeniu troski o siebie. Ale też o tym, co dzieje się gdy siostrzeństwo bywa pozorne, możliwość decydowania o sobie odebrana, cielesność - tłamszona i nieakceptowana – mówią autorki prac. – Chcemy pokazywać kobiecość wielobarwną i wielowymiarową. Bo właśnie w tym, czym - my, kobiety - różnimy się od siebie, widzimy piękno i wartość – dodają. – Chcemy mieć wybór, wypowiadać własne zdanie, być tym kim chcemy i żyć, tak jak chcemy. Sprzeciwiamy się szufladkowaniu kobiet i kobiecych wyborów, mówimy nie “modelom kobiecości” – podkreślają.


W skład kolektywu wchodzi 10 kobiet, artystek, aktywistek, kobiet, które nie ukrywają, że mają dość. Są to: Lena Czerniawska, Anna Gałuszka, Agnieszka Jamroszczak, Magdalena Kościańska, Anna Lewińska, Monika Masłoń, Katarzyna Roman, Zuzanna Tokarska, Alicja ZaradkiewiczMartyna Zaradkiewicz. Wystawa „Jestem moja” będzie czynna od 8 marca do 4 kwietnia, a jej otwarcie nastąpi w najbliższy poniedziałek o godz. 19. Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku od 12 do 20, w sobotę i niedzielę od 12 do 18. Wstęp wolny.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: WYDARZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET. MANIFA 2021 I PIKIETA STRAJKU KOBIET

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości