Bilans jednodniowych kontroli policjantów na drogach Dolnego Śląska jest szokujący. W co drugim skontrolowanym pojeździe ujawniono wykroczenia - brak zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w sposób nieprawidłowy.
Tuż przed weekendem policjanci mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa osób podróżujących drogami naszego województwa przeprowadzili kolejne wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. ,,Pasy". Już od godziny 6 funkcjonariusze rozpoczęli akcję kontrolując pierwsze pojazdy.
– Policjanci szczególną uwagę zwracali głównie na to, czy kierujący i pasażerowie stosują się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także, czy dzieci przewożone są w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu służącym do ich przewożenia. Założeniem było skontrolowanie największej liczby pojazdów w jak najkrótszym czasie i sprawdzenie czy osoby w nich jadące stosują się do tego obowiązku oraz kontrola kierowców pod kątem trzeźwości – informuje Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
– Akcja miała na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego poważnych konsekwencji, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów oraz jak niebezpieczne jest nieprawidłowe przewożenie dzieci. Podczas działań dolnośląscy policjanci skontrolowali 2,4 tys. pojazdów i ujawnili ponad 1,2 tys. wykroczeń dotyczących głównie niekorzystania z zapiętych pasów bezpieczeństwa, w tym kilkanaście przypadkow przewożenia dzieci w sposób nieprawidłowy – podsumowują policjanci.
Mając powyższe na uwadze funkcjonariusze apelują o rozsadek i przypominają, że pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego.
– Pamiętajmy, że zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie, a jedną z głównych przyczyn śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych jest naruszenie przepisów dotyczących właśnie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń przeznaczonych do przewozu dzieci – zaznaczają mundurowi.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze