Wzgórze to wzniesienie terenu, które ma wysokość pomiędzy 100 a 300 metrów - ale uwaga! - mierzone nie od poziomu morza, lecz ich najbliższego otoczenia. Zatem, skoro Wrocław położony jest na wysokości około 120 metrów nad poziomem morza, najniższe wzgórze w stolicy Dolnego Śląska musiałoby mieć co najmniej 220 metrów nad poziomem morza.
A tak wysokich wzniesień we Wrocławiu nie ma. Oznacza to, że wszystkie “góry”, “wzgórza” i “górki” występujące we Wrocławiu to faktycznie pagórki. Te mogą mieć mniej niż 100 metrów wysokości mierzonej od poziomu sąsiadującego terenu.
Takich wzniesień jest we Wrocławiu sporo i chociaż ich relatywna wysokość nie jest imponująca - różnica pomiędzy wysokością, na której leży Wrocław, a wysokością najwyższego pagórka to zaledwie nieco ponad 40 metrów - wystarczy, by cieszyć się widokiem na panoramę miasta. Część z nich powstało w wyniku działalności człowieka, np. na zrekultywowanych wysypiskach śmieci.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze