Reklama

Partia Zieloni o bożonarodzeniowej iluminacji: „niepotrzebnie zużywa energię elektryczną”

05/02/2020 10:53

Partia Zieloni apeluje do prezydenta Wrocławia o ograniczenie iluminacji świątecznej. Zdaniem polityków tej formacji, świecące przez cały styczeń, bożonarodzeniowe światełka niepotrzebnie zużywają energię elektryczną i powodują „zanieczyszczenie światłem”.

Wrocławscy Zieloni chcą, żeby świąteczna iluminacja we Wrocławiu świeciła od adwentu tylko do święta Trzech Króli (6 stycznia), a nie tak, jak jest teraz początku lutego.


– Zdajemy sobie sprawę, że podświetlane ozdoby tworzą świąteczną atmosferę i nadają miastu uroczysty klimat. Jednak mając na uwadze zmiany klimatyczne, systematyczne ocieplenie, zjawisko zanieczyszczenia światłem (tzw. light pollution), postulujemy o ograniczenie w tym zakresie. Przyczyni się to do dbałości o środowisko naturalne i przyniesie korzyści finansowe, które można spożytkować na trwałe, całoroczne upiększanie miasta np. poprzez nasadzenia drzew. Prosimy o rozważenie na przyszłość redukcji ilości punktów świetlnych, na rzecz ich estetycznej jakości – mówi Aneta Dukszto – sekretarzyni wrocławskiego koła partii.

Reklama

Chcą zmian na Jarmarku Bożonarodzeniowym


To nie koniec postulatów Zielonych związanych z obchodzeniem Bożego Narodzenia w mieście. Partia chciałaby też, aby podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku, miasto postawiło nacisk na sztukę ludową, rękodzieło, zdrową żywność, a także postarało się o pozyskanie nowych wystawców.


– Plastikowe ozdoby czy parki rozrywki niewiele wspólnego mają z atmosferą świąt. Hałaśliwe, błyskające stoiska z przemysłową kiełbasą, niezdrowe pełne cukru słodycze czy błyszczące niczym stroboskopem karuzele, niech ustąpią miejsca kulturze, tradycji, ekologii i regionalnym specjałom – mówi Julia Rokicka, współprzewodnicząca wrocławskiego koła Zielonych.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Szubienice na Świdnickiej. Szokujący happening tuż przy Jarmarku Bożonarodzeniowym [ZDJĘCIA]


Kolejnym pomysłem jest urządzenie na jednym ze straganów „miejskiego punktu informacji ekologicznej”. Miałoby być to miejsce, gdzie mieszkańcy miasta i turyści byliby być informowani o negatywnych skutkach używania petard, właściwym obchodzeniu się z żywymi karpiami czy akcjach ponownego wykorzystania choinek.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości