Reklama

Powrócą przedszkola i żłobki, ale nie dla wszystkich

08/05/2020 20:14

Magistrat poinformował, kiedy i na jakich zasadach otwarte zostaną przedszkola i żłobki. W przyszłym tygodniu prace wznowią 153 placówki. Zgodnie z wytycznymi rządu w pierwszej kolejności skorzystać z opieki będą mogły m.in. dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych czy handlu.

Miasto prowadzi 15 żłobków, 110 przedszkoli oraz oddziały przedszkolne w 37 szkołach podstawowych. 11 maja otwartych zostanie 153 placówek. Wyjątkiem będzie siedem przedszkoli i jedna szkoła podstawowa (przedszkola 11, 13, 21, 31, 48, 94, 100 oraz Szkoła Podstawowa 25) i żłobek przy ul. Wrońskiego, który prawdopodobnie zostanie otwarty we wtorek - w zależności od zgłoszeń rodziców. W tych placówkach kłopoty sprawia przede wszystkim skompletowanie kadry (m.in. ze względu na wiek, choroby, zasiłki).


– Na ok. 20 tysięcy miejsc w miejskich żłobkach i przedszkolach obecnie możemy uruchomić 3600 miejsc przedszkolnych (ok 20% miejsc) oraz 820 w żłobkach (ok 36% miejsc), czyli liczbę odpowiadającą wcześniej zgłaszanym potrzebom – mówi Anna Bytońska z magistratu. I dodaje, że nie należy wykluczać, że w części placówek będzie więcej chętnych. W związku z tym w pierwszej kolejności skorzystać z opieki będą mogły dzieci opisane w wytycznych rządu, m.in. dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych czy handlu. W miarę posiadania wolnych miejsc przyjmowane będą dzieci rodziców/opiekunów prawnych, którzy przedstawią zaświadczenie od pracodawcy, o konieczności powrotu do pracy.

Reklama

W poniedziałek gotowych do pracy będzie 2518 pracowników żłobków i przedszkoli. Przedszkola będą pracować w dotychczasowych godzinach, a żłobki od godz. 7.00 do 16.00.


Nowe zasady


Ograniczona zostanie możliwość przebywanie osób trzecich w żłobkach i przedszkolach, z wyjątkiem służb niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania placówek.  Warunkiem przyjęcia dziecka jest złożenie przez rodzica pisemnego oświadczenia/zobowiązania. m.in. o byciu świadomym czynników ryzyka, szybkiej reakcji w przypadku objawów chorobowych u dziecka, zapoznaniu się z procedurami obowiązującymi w placówce i braku kwarantanny. Do przedszkola lub żłobka może przyprowadzać dziecko tylko rodzic lub opiekun.

Reklama

Żłobki i przedszkola będą organizowały przyjmowanie i odbieranie dzieci na podstawie procedur mających ograniczyć kontakty społeczne. Zasady, np. odprowadzania i przekazywania dzieci pod opiekę, mogą się nieznacznie różnić między placówkami, m.in. ze względów architektonicznych.


Placówki będą pracować w ograniczonym trybie. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w jednej grupie będzie mogło przebywać maksymalnie 12 osób i zajęcia będą się odbywały w jednej sali, której minimalna przestrzeń to 4 mkw. na jedną osobę (wliczając opiekunów). Do grupy zostaną przyporządkowani ci sami opiekunowie.

Reklama

Zgodnie z zaleceniami w salach nie powinny znajdować się przedmioty i zabawki, które trudno zdezynfekować. Dzieci nie powinny więc przynosić własnych zabawek, a wyposażenie placówek będzie regularnie czyszczone i dezynfekowane. Sale mają być regularnie wietrzone.


Grupy dzieci nie powinny się ze sobą stykać. Należy też zachować odpowiedni dystans – dotyczy to zarówno rodziców jak i opiekunów.


Rodzice mogą wchodzić tylko do przestrzeni wspólnej. Należy też ograniczyć obecność osób trzecich w placówkach. Ich pracownicy powinni mieć dostęp do środków ochrony osobistej, m.in. rękawiczek i maseczek. W miarę możliwości należy ograniczyć pracę osób powyżej 60 roku życia.

Reklama

Przed wejściem do budynku powinien znajdować się płyn dezynfekujący ręce. Należy też dbać o to, by rodzice bądź opiekunowie dezynfekowali przed wejściem ręce lub korzystali z rękawiczek.


Obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych. W placówkach powinny być wywieszone w widocznym miejscu szczegółowe instrukcje mycia rąk i korzystania ze środków dezynfekcji.


Zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół w związku pandemią koronawirusa SARS-SoV-2 zostało ogłoszone 11 marca przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Placówki działały jeszcze w ograniczonym zakresie 12 i 13 marca, a od 16 marca całkowicie zostały zawieszone wszelkie zajęcia opiekuńcze i dydaktyczne. 24 marca wprowadzono w szkołach nauczanie zdalne.

Reklama

Od 6 maja, zgodnie z decyzją rządu żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte i świadczyć opiekę nad dziećmi, jednak w ograniczonym zakresie, na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (żłobki) i Ministerstwa Edukacji Narodowej (przedszkola).  Szkoły nadal pozostają zamknięte.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości