Reklama

Prezes MPK krytykuje nowe obostrzenia. „Są fikcyjne i niemożliwe do zrealizowania”

08/12/2021 11:09

– Po raz kolejny mamy do czynienia z działaniami populistycznymi, które nie mają oparcia w naukowych danych – grzmi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder. Jego zdaniem zapowiedzenia obostrzenia są fikcyjne i niemożliwe do zrealizowania.

Krzysztof Balawejder postanowił zabrać głos w sprawie nowych obostrzeń, choć jednocześnie podkreślił, że trudno odnieść się do ich szczegółów. – Po raz kolejny dowiadujemy się o nich w pierwszej kolejności z konferencji prasowej, a nie z projektu rozporządzenia – wyjaśnia.

Prezes MPK zwraca uwagę na to, że „przewoźnicy nie dysponują zapasowymi autobusami czy tramwajami, w których można by pomieścić wszystkich pasażerów stosując się do ogłoszonego (…) limitu”. – Pamiętajmy bowiem, że obecnie nie mamy do czynienia z żadnym lockdownem a liczba pasażerów komunikacji miejskiej dochodzi do poziomu sprzed pandemii – zaważył.

Szef spółki pyta też, czy to ograniczenie dotyczy wyłącznie osób niezaszczepionych. – Jeśli tak, kto będzie weryfikował potencjalne posiadanie certyfikatu covidowego? Z kolei wprowadzenie limitów, które będą dotyczyły wszystkich, uderzy w osoby, które wykazały się społeczną odpowiedzialnością i się zaszczepiły – zauważył Balawejder. Ma też nadzieję, że odpowiedzialność za realizowanie obostrzeń nie zostanie zrzucona na kierujących pojazdami. – Ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest bezpieczne prowadzenie pojazdu – podkreśla.


Jego zdaniem „po raz kolejny mamy do czynienia z działaniami populistycznymi, które nie mają oparcia w naukowych danych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa”. – Przypomnijmy, zgodnie z badaniami zagranicznych naukowców (z krajów takich jak Niemcy czy Francja) transport publiczny jest i był bezpieczny. Zasadność ogłoszonych (…) obostrzeń jest zatem, delikatnie mówiąc, wątpliwa – uważa Balawejder.

Dodaje, że w sytuacji, gdy oczekuje się nowych i lepszych rezultatów, nie należy ciągle stosować tych samych metod. Szef spółki zaapelował do ministra zdrowia o „rewizje swojego stanowiska w tym zakresie i podjęcia realnych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego”.

Przypomnijmy, że we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia, w ramach których limit w komunikacji miejskiej obniżono do 75 procent. Więcej o nowych limitach można przeczytać tutaj.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości