Reklama

Prezydent Sutryk zachęca, by rozliczyć PIT we Wrocławiu

07/04/2020 17:10

Ze względu na epidemię koronawirusa, do końca maja wydłużony został termin na składanie PIT-ów. – Zachęcam wszystkich mieszkańców Wrocławia do rozliczenia się w naszym mieście. Meldunek nie jest wymagany, a miasto może się dzięki temu rozwijać – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W minionych latach czas na rozliczenie PIT-u upływał wraz z końcem kwietnia. W tym roku ostateczną datą na to jest 31 maja.


Magistrat zachęca mieszkańców Wrocławia do rozliczenia deklaracji podatkowej w mieście – meldunek nie jest wymagany, wystarczy wrocławski adres zamieszkania. Miasto uruchomiło kampanię „Od Ciebie zależy Wrocław jaki znasz i lubisz”. W związku z epidemią, wedle szacunkowych danych, miasto straci ok. 10-15% dochodów z PIT-u. Przez to do budżetu może wpłynąć o ponad 200 mln zł mniej.

Reklama

W poprzednim roku stolica Dolnego Śląska otrzymała prawie 1,5 mld złotych z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dochody z PIT-ów stanowią ok. 30% wszystkich miejskich dochodów. To niema równowartość tego, co Wrocław rocznie przeznacza na oświatę – m.in. na utrzymanie wszystkich placówek ze świetlicami oraz budowę nowych placówek.


– Nie trzeba się meldować, by złożyć PIT we Wrocławiu. Wystarczy zaktualizować miejsce zamieszkania przed zaakceptowaniem swojego zeznania – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Dochód z PIT-ów stanowi znaczącą część budżetu Wrocławia. Dzięki temu miasto może się rozwijać, rozbudowywać infrastrukturę, realizować zadania pomocy społecznej czy utrzymywać placówki oświatowe. Zachęcam wszystkich naszych mieszkańców do rozliczenia PIT-u we Wrocławiu – dodaje.

Reklama

W 2019 roku we Wrocławiu rozliczyły się 424 tysiące osób. Tylko w poprzednim roku PIT złożyło w tym mieście prawie 21 tys. więcej osób niż w 2018. We Wrocławiu zameldowanych jest obecnie ponad 580 tys. osób, choć według badań MPWiK, bazujących na średnim zużyciu wody, mieszka tu, de facto, 825 000 osób.


Średni dochód miasta z PIT od jednego rozliczającego się mieszkańca wynosi ok. 3 100 zł. To równowartość miesięcznego utrzymania podopiecznego w rodzinnym domu dziecka, rocznego utrzymania roweru miejskiego, rocznego utrzymania 8 psów/kotów w schronisku czy prawie 500 km przejazdów autobusu MPK.

Reklama

– Możemy oszacować, że zeznanie podatkowe rozlicza we Wrocławiu co druga osoba tu mieszkająca. Myśląc o obecnej sytuacji i zmniejszeniu wpływów z PIT-ów, liczymy, że jak najwięcej osób zdecyduje się na rozliczenie podatku w naszym mieście – zaznacza Marcin Urban, skarbnik Wrocławia. – Szacujemy, że w wyniku epidemii wpływy do miejskiego budżetu mogą być mniejsze nawet o pół miliarda złotych – dodaje.


W dobie stanu epidemii najbezpieczniejszą formą złożenia podatku dochodowego jest skorzystanie z usługi e-PIT w serwisie www.podatki.gov.pl.

Reklama

Na stronie internetowej przedstawiono, jak krok po kroku rozliczyć PIT online.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości