Reklama

Rusza festiwal Eklektik Session [PROGRAM, ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]

12/10/2020 15:25

Pod hasłem „Boxed” we Wrocławiu odbędzie się 10. edycja festiwalu Eklektik Session. Gościem specjalnym wydarzenia będzie muzyk Dele Sosimi, który razem z Radkiem „Bondem” Bednarzem poprowadzi w tym roku finałową orkiestrę. Organizatorzy zapewniają, że impreza odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna i festiwal, którego organizatorzy stawiają na eksperymenty i niecodzienne rozwiązania. Impreza corocznie łączy odległe dźwiękowe światy, zacierając granice stylistyczne i integrując rozmaite środowiska twórcze, z wielu dziedzin sztuki.  

– Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu – „Boxed”– odnosi się do częstego uczucia braku kontroli nad życiem czy zdarzeń, które są ponad nami i do których musimy się przystosować. To także nawiązanie do pandemicznej rzeczywistości świata w 2020 roku – podkreślają organizatorzy.


I dodają, że przygotowując festiwal uwzględnili obowiązujące w Polsce obostrzenia. Na koncertach obowiązywać będzie ograniczona ilość miejsc, żeby zachować dystans społeczny. W przestrzeniach zamkniętych obowiązkowe będzie noszenie maseczek, a w strategicznych miejscach pojawią się stacje do dezynfekcji rąk. Ponadto, dla osób z grupy podwyższonego ryzyka zostaną zorganizowane miejsca w specjalnych strefach bezpieczeństwa.

Reklama

Goście, goście


Gościem specjalnym październikowej edycji jest prekursor afrykańskiego funku – aktywny od ponad 40 lat na scenie – Dele Sosimi. Muzyk poprowadzi  warsztaty z afrobeatu z udziałem artystów tegorocznego festiwalu oraz lokalnych muzyków, aby przygotować finałowy koncert pod szyldem Eklektik Afrobeat Orchestra.


W trzydniową podróż festiwal zaprasza tym razem do swojej nowej siedziby – przestrzeni wystawienniczo-koncertowej w Galerii na Czystej. Od niedawna stacjonuje tam Fundacja Eklektik Art Charity, która realizuje projekty dedykowane szeroko pojętej sztuce, w tym cykl Eklektik Room, czyli improwizowane spotkania muzyczne.

Dizajn na Czystej, sekretna przestrzeń i finał

Reklama

Festiwal otworzy 16 października prezentacja pod nazwą Empathic Design. Za jej kształt odpowiadają artyści wizualni – Dominika Sobolewska, Patrycja MastejSebastian Sobótka – związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, aktywnie realizujący projekty w ramach Laboratorium Obiektów i Przestrzeni Interaktywnych.


– Celem działań pracowni jest poszukiwanie połączeń pomiędzy architekturą wnętrz a osiągnięciami innych dziedzin nauki, zwłaszcza technologii informatycznych. Artyści poprzez swoje prace w enigmatycznej aurze potwierdzą tezę, iż design jako narzędzie służy nam do redefiniowania zwyczajów, tożsamości oraz propagowania innowacji społecznych – podkreślają organizatorzy. Wstęp na piątkowe otwarcie jest bezpłatny.

Reklama

Sobota, 17 października, rozpocznie się wspólnym śniadaniem przy ul. Czystej 4. Będzie okazja obejrzeć wystawę towarzyszącą Eklektik Portraits, która przedstawia muzyków związanych z festiwalem w ich naturalnym środowisku pracy.


Z Galerii na Czystej uczestnicy ruszą na spacer historyczny po okolicach pl. Kościuszki i Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej z przewodniczką Iwoną Stec. Będzie to okazja do poznania wielu ciekawostek związanych z bogatym historycznie i artystycznie centrum Wrocławia. To właśnie tam odbędzie się tegoroczny Eklektik Session.

Reklama

Drugi dzień festiwalu to dwa muzyczne spektakle.  W ramach cyklu Eklektik Room uczestnicy spotkają się w sekretnej części galerii wnętrz Domar. Gośćmi specjalnymi improwizowanej sesji będą Ekow Alabi z Ghany i José Manuel Albán Juárez o polsko-peruwiańskich korzeniach. – Alabi zaczął grać na perkusji w wieku pięciu lat z łatwością korzystając ze wszystkich rodzajów afrykańskich bębnów. W swojej muzycznej karierze występował z międzynarodowymi muzykami, takimi jak Ziggy Marley, Manu Dibango, Fela Kuti, Cedric Him Brooks, Vitamin X czy Jimi Tenor. Z tym ostatnim, wraz z zespołem Kabu Kabu, połączył afrobeat z wizją nowoczesnego jazzu prezentując tę fuzję na wielu koncertach w Europie i Afryce – czytamy w opisie wydarzenia.


José Manuel Albán Juárez znany jako Manolo jest perkusistą i perkusjonistą wielu popularnych zespołów jak Łona & The Pimps, Jimek czy Ten Typ Mes & Live Band, ale ma za sobą wiele występów z zespołem Maanam, Krzesimirem Dębskim czy Tomaszem Stańko, a także wieloma polskimi orkiestrami.

Reklama

Tego samego dnia w Galerii na Czystej miała wystąpić włoska formacja XYQuartet. – Grupa bada nowe sposoby komponowania z „dziwacznym" podejściem. Możemy się spodziewać niespodziewanego, a więc rekonstrukcji i improwizacji jazzowych poza obszarem ogólnie przyjętych kanonów gatunku – zapowiadają organizatorzy. Ze względu na sytuacje epidemiczną muzycy odwołali swój przyjazd do Polski.


W sobotę, 17 października o godz. 20:30, w Galerii na Czystej odbędzie się koncert Eklektik Room, podczas którego wystąpią: Ekow Alabi, José Manuel Albán Juárez, dyrektor artystyczny imprezy Radek „Bond” Bednarz oraz saksofonista Karol Gola, który symbolicznie nawiąże do motywów z materiału XYQuartet.

– Nie planujemy transmisji online, między innymi z symbolicznych pobudek. Chcemy podkreślić wartość niepodważalnego doświadczenia muzyki na żywo – mówi nam Radek „Bond” Bednarz. – Chcę uspokoić tych, którzy odczuwają zagrożenie w związku z wizytą na naszym festiwalu, w przestrzeni Galerii na Czystej. Zapewniam, że zadbamy o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wydaje mi się, że nie ma powodu, by w wyniku tych obaw odpuścić sobie wizytę na festiwalu. Rzecz jasna każdy podejmie w tej sprawie indywidualną decyzję i uszanujemy ją – dodaje dyrektor artystyczny imprezy. Cały wywiad można przeczytać tutaj.

Reklama

Trzeciego dnia, w niedzielę, odbędzie się finałowy koncert. W tym roku międzynarodową grupę muzyków pod szyldem Eklektik Afrobeat Orchestra poprowadzi Dele Sosimi – jeden z najaktywniejszych twórców afrobeatowych na świecie. 


– Jego kariera rozpoczęła się latach 70–tych, gdy dołączył do zespołu Feli Kuti, najwybitniejszego nigeryjskiego multiinstrumentalisty. W późniejszych latach występował z formacją Egypt 80, a następnie, aż do roku 1994, z synem pioniera, Femim Kutim. W obu zespołach był dyrektorem muzycznym i klawiszowcem. Rodowód Delego w roli jednego z prekursorów afrobeatu jest wręcz niepodważalny - podkreślają organizatorzy imprezy.

Bilety i karnety na wszystkie wydarzenia znajdują na stronie www.biletyna.pl, a także w innych serwisach, takich jak: Ticketmaster, Going, GoOut czy salonach Media Markt i Empik w całej Polsce. Pula biletów jest ograniczona i dostosowana do możliwości organizacyjnych. Karnet kosztuje 199 zł.

Reklama

PROGRAM


PIĄTEK 16.10


20:00 | Galeria na Czystej, BOX  1


BILETY: wstęp bezpłatny


Empathic Design – prezentacja Laboratorium Obiektów i Przestrzeni Interaktywnych:


Dominika Sobolewska / artystka wizualna, projektantka przestrzeni interaktywnych


Patrycja Mastej / artystka wizualna, ilustratorka, projektantka wystaw interaktywnych


Sebastian Sobótka / programista, artysta i designer

SOBOTA 17.10

10:30 | Galeria na Czystej, Eklektik Art


Eklektik Breakfast  – eklektyczne śniadanie z Grzegorzem Gołębiowskim, fotografem, autorem cyklu Eklektik Portraits.

Reklama

BILETY: wstęp bezpłatny

12:00 | Galeria na Czystej


Eklektik Walks – spacer po okolicach pl. Kościuszki i Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej


BILETY: wstęp bezpłatny

18:00 | Galeria Wnętrz DOMAR secret location, Braniborska 14


Eklektik Room festival edition


BILETY:  50 zł


Ekow Alabi (Ghana)


José Manuel Albán Juárez


20:30 | Galeria na Czystej, BOX 2


Eklektik presents Sile Jazz: XYQuartet (Włochy)


BILETY:   45 zł


Nicola Fazzini – saksofon altowy


Alessandro Fedrigo – akustyczna gitara basowa


Saverio Tasca – wibrafon

Reklama

Luca Colussi – perkusja

Niedziela 18.10

19:00 | Galeria na Czystej, Czysta Hall


Dele Sosimi (Nigeria)


Eklektik Afrobeat Orchestra


BILETY:  65 zł


Dele Sosimi - klawisze, wokal


Ekow Alabi - bębny, wokal


José Manuel Albán Juárez - instr. perkusyjne


Matylda Gerber – tenor sax


Marcin Wołowiec - puzon


Michał Podżus - trąbka


Karol Gola - bari sax


Mateusz Słowiński - gitara Bond - bass.



mh/materiały prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości