Reklama

Wrocław planuje abolicję dla mieszkańców lokali komunalnych. Miasto umorzy nawet do 100% długu

13/03/2019 13:00

Zadłużeni mieszkańcy wrocławskich lokali komunalnych dostaną szansę, by wyjść na prostą. Wrocławski magistrat przygotował projekt restrukturyzacji długów zasobu komunalnego. Dłużnicy w szczególnych przypadkach mogą liczyć na umorzenie nawet całego długu. Zadłużenie będzie można też odpracować, podejmując zatrudnienie w specjalnie do tego powołanej przez miasto spółdzielni.

Wrocławski magistrat opracował propozycję dla mieszkańców, który mają długi z tytułu należności za czynsze w mieszkaniach komunalnych. Oferta ta może być skierowana nawet do 10 tys. wrocławian, którzy mają do spłacenia aż 700 mln złotych. – To jest kwota brutto, obejmująca zarówno zadłużenie, jak i odsetki – tłumaczy wiceprezydent Sebastian Lorenc.


We Wrocławiu rekordzista z tytułu niepłaconych czynszów musi oddać miastu aż 400 tys. złotych. Jeśli zrezygnuje z miejskiego mieszkania i pójdzie „na swoje”, cały dług zostanie mu umorzony od ręki. Jeśli nadal będzie chciał jednak mieszkać w zasobie komunalnym, może liczyć na sporą pomoc ze strony miasta. Stanie się tak, jeśli zdecyduje się na zamianę lokalu na mniejszy – wtedy miasto podaruje mu połowę zadłużenia, a kolejne 140 tys. zł odpuści, jeśli w ciągu 6 miesięcy spłaci pozostałe 30%, czyli 60 tys. zł. Później będzie mógł wykupić od gminy wynajmowany lokal za 10%, a w szczególnym wypadku (gdy równocześnie sprzedawane są wszystkie mieszkania komunalne w budynku) nawet 2% wartości nieruchomości.

Reklama

To tylko jeden z teoretycznych wariantów, z których mogą skorzystać zadłużeni. Wrocławski program restrukturyzacja zadłużenia przewiduje pięć opcji, które można ze sobą łączyć:




Całkowite umorzenie długu po zwrocie nieruchomości do zasobu




Umorzenie 50% zadłużenia w przypadku zamiany lokalu na mniejszy




Umorzenie 70% zadłużenia – pod warunkiem spłaty 30% w ciągu 6 miesięcy




Umorzenie 60% zadłużenia – pod warunkiem spłaty 40% w ciągu 12 miesięcy




Proporcjonalne umorzenie kwoty zadłużenia w zależności od sum rat wpłaconych przez dłużnika na poczet zadłużenia w tym samym okresie rozliczeniowym.

Reklama



Wiceprezydent Sebastian Lorenc zaznacza, że możliwość całkowitego oddłużenia w zamian za oddanie mieszkania komunalnego to podejście unikalne w skali polskich miast. – To rewolucyjne podejście, które daje możliwość osobom najbardziej zadłużonym, tym których dług sięga sporych kwot, nowego otwarcia życiowego – tłumaczy.


Osoby, które na własną rękę nie będą w stanie pozyskać pieniędzy na spłatę zadłużenia, środki będą mogły zarobić w powołanej przez miasto „Spółdzielni Miejskiej”. Na razie nie wiadomo jeszcze, czym ta ma się zajmować. Pomysł jest taki, że instytucja będzie się samofinansować i zatrudniać zadłużonych na umowy o pracę, pod warunkiem, że ci połowę zarobionej pensji przekażą na pokrycie długu.

Reklama

Przedstawiciele magistratu podkreślają, że program ma charakter jednorazowy i dotyczy wyłącznie należności zaciągniętych do końca 2016 roku. Długi z okresu po 1 stycznia 2017, w tym także te narastające obecnie, nadal będą egzekwowane na normalnych zasadach.


Projekt wejdzie w życie pod warunkiem akceptacji rady miejskiej. Ta ma się nim zająć jeszcze w tym miesiącu.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości