W sobotę, 13 czerwca, ruszyły przygotowania do wielkich inwestycji torowych w centrum Wrocławia. Pierwsze utrudnienia są już odczuwalne, bowiem objazdami jeździ wiele linii tramwajowych i autobusowych. Inaczej pojadą też kierowcy.
MPK Wrocław rozpoczęło w sobotę modernizację torowisk na ul. Stawowej i Peronowej, w rejonie Dworca Głównego, a także przebudowę na skrzyżowaniu ul. Traugutta i Krasińskiego. Oznacza to potężne utrudnienia zarówno dla pasażerów komunikacji miejskiej, jak i kierowców.
Najbardziej odczuwalne zmiany dotyczą przystanków „Dworzec Główny” przy ul. Peronowej - oba zostały wyłączone z ruchu. Tramwaje nie zatrzymują się w tym miejscu, co wymusza na pasażerach korzystanie z innych, oddalonych przystanków.
Zakres prac obejmuje m.in. wymianę szyn, rozjazdów i nawierzchni torowej oraz remont odcinków pod wiaduktem kolejowym i przy peronach. Roboty prowadzone są etapami - od odcinka pod wiaduktem kolejowym, przez torowisko w ul. Peronowej i ul. Stawowej, aż po łuki na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Stawowej. Prace potrwają 11 tygodni, do 28 sierpnia.
Skrzyżowanie Traugutta i Krasińskiego
Równolegle rozpoczęła się przebudowa torowiska na skrzyżowaniu ul. Traugutta i Krasińskiego. To jedna z większych inwestycji - obejmuje wymianę około 470 metrów toru oraz trzech rozjazdów, a także przebudowę jezdni i chodników. Roboty będą realizowane etapowo - od przebudowy północnego i południowego toru oraz przyległych odcinków ul. Traugutta, po odtworzenie jezdni na odcinku pomiędzy pl. Dominikańskim i pl. Społecznym. Prace potrwają 16 tygodni, do 2 października.
Tu są również duże zmiany w organizacji ruchu. Przejście dla pieszych na ul. Traugutta zostało odsunięte od skrzyżowania – piesi mogą przekroczyć jezdnię za budynkiem Akademii Sztuk Pięknych. - Kierowcy jadący od strony Placu Wróblewskiego w kierunku Oławskiej będą musieli skręcić w prawo i zawrócić na nawrotce, która zostanie otwarta na Placu Społecznym około 100 metrów od skrzyżowania. W lewo w kierunku Oławskiej nie pojedziemy też z ul. Krasińskiego – będzie można zawrócić na tej samej nawrotce. Ruch od Placu Społecznego w kierunku Oławskiej obsługiwany będzie trzema pasami analogicznie jak teraz, natomiast od Oławskiej w kierunku Placu Społecznego i Traugutta będzie się odbywał pasami lewym i środkowym a pas prawy dedykowany będzie tylko dla ruchu w kierunku placu Wróblewskiego – tłumaczy Paulina Tyniec-Piszcz, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Skrzyżowanie Suchej, Borowskiej, Ślężnej i Swobodnej od 20 czerwca
Kolejne utrudnienia pojawią się od 20 czerwca na skrzyżowaniu ulic Suchej, Borowskiej, Ślężnej i Swobodnej. Tam również zaplanowano wymianę torowiska i nawierzchni jezdni oraz prace przy odwodnieniu i sieci trakcyjnej. Roboty potrwają do 28 sierpnia.
Z tymi inwestycjami wiążą się zmiany w organizacji ruchu. Najpierw ul. Stawowa będzie przejezdna dla kierowców, ponieważ będzie robiony fragment torowiska.
W kolejnym etapie na przełomie lipca i sierpnia z ul. Stawowej na skrzyżowaniu z Piłsudskiego pojedziemy w prawo lub w lewo (nie będzie możliwości jazdy na wprost). Wtedy też objazd w kierunku Ślężnej będzie poprowadzony ul. Komandorską do ul. Swobodnej.
Na odcinku od Piłsudskiego do Bogusławskiego Komandorska będzie jednokierunkowa (ruch w kierunku Bogusławskiego). Jednokierunkowa będzie też ul. Bogusławskiego z tym, że pojedziemy nią w kierunku od Komandorskiej do Peronowej (dziś jedziemy nią jednokierunkowo odwrotnie – od Peronowej do Komandorskiej). Na tej ulicy w czasie remontu będzie obowiązywał zakaz parkowania.
Od 20 czerwca natomiast nie skręcimy w lewo z ul. Swobodnej w Borowską i ze Stawowej w Suchą.
W związku z rozpoczęciem prac od soboty 13 czerwca 2026 r. zmienią się trasy wielu linii tramwajowych i autobusowych.
Trasy zmienią linie tramwajowe: 2, 3, 5, 6, 8, 9, 13, 15, 17, 18 i 21. Dodatkowo w dniach 13-14 czerwca zmienionymi trasami pojadą także linie 2, 10 i 12. Łącznie od 13 czerwca zmiany obejmą 15 z 25 linii tramwajowych.
Zmiany obejmą również linie autobusowe: K, N, 110, 112, 113, 145, 146, 206, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 251, 253, 255, 257 i 259.
Jak dojechać mimo zmian?
Krzyki – Dworzec Główny — linia 17 (w zastępstwie za linię 2)
Dworzec Główny – pl. Grunwaldzki – Biskupin — linia 4
Dworzec Główny – ZOO — linie 4, 145 i 146
ul. Sienkiewicza – Dworzec Główny — linia 17 (w zastępstwie za linię 9)
Stadion Olimpijski – pl. Bema – Galeria Dominikańska — dodatkowo linia 13
Galeria Dominikańska – Dworzec Główny – Dworzec Autobusowy – Gliniana
– Hubska — linia 110, skierowana z ul. Suchej
Jedności Narodowej – Arkady — linie 8 i 23
pl. Bema – Krzyki — dodatkowo linia 17
Krzyki – Opera — linie 2 i 7
Linia 2 - zmienia trasę ze względu na dużą liczbę linii kierowanych przez odcinek Dworzec Główny – Arkady. W zamian: połączenie Krzyki – Dworzec Główny zapewni linia 17, Dworzec Główny – pl. Grunwaldzki – Biskupin linia 4, a Dworzec Główny – pl. Grunwaldzki – ZOO autobusy 145 i 146. Tylko 13–14 czerwca: w związku z montażem nakładek na odcinku jednotorowym linia 2 zostanie skierowana przez pl. Wróblewskiego – ul. Pułaskiego – ul. Małachowskiego.
Linie 3 i 5 - ze względu na prace torowe oraz ograniczoną przepustowość odcinka jednotorowego przy skrzyżowaniu Traugutta i Krasińskiego linie zostaną skierowane przez most Pokoju – ul. Sienkiewicza – pl. Bema – most Piaskowy.
Linia 6 - zmienia trasę ze względu na dużą liczbę linii kierowanych przez odcinek pl. Dominikański – pl. Bema. Dodatkowo kursy linii 6 wzmocnią linię 7 na ul. Szewskiej i ul. Kazimierza Wielkiego w okresie zmniejszonej częstotliwości kursowania, ułatwią dojazd z okolic Rynku do przesiadek na przystanku Pomorska w stronę ul. Długiej i ul. Popowickiej, zastąpią połączenie utracone po przekierowaniu linii 18 z ul. Kazimierza Wielkiego, a po planowanym od 27 czerwca zamknięciu ul. Trzebnickiej zapewnią połączenie z Dworca Nadodrze w kierunku Krzyków w zastępstwie za linię 7 (która zostanie skierowana przez most Osobowicki). W zamian za linię 6: połączenie Jedności Narodowej – Arkady zapewnią linie 8 i 23, a pl. Bema – Krzyki dodatkowo linia 17.
Linia 8 - zmienia trasę ze względu na prace torowe w ul. Peronowej. Zmiana pozwoli zachować dojazd do Galerii Dominikańskiej. Na odcinku Hubska – Gliniana – Dworzec Główny – Galeria Dominikańska dodatkowe połączenie zapewni linia autobusowa 110, skierowana z ul. Suchej.
Linia 9 - zmienia trasę ze względu na prace torowe w ul. Peronowej. W zamian: ul. Sienkiewicza – Dworzec Główny obsłuży linia 17, a Stadion Olimpijski – pl. Bema – Galeria Dominikańska dodatkowo linia 13.
Linia 10 - kursuje po swojej stałej trasie, jednak przejazd przez skrzyżowanie Traugutta i Krasińskiego będzie odbywał się po odcinku jednotorowym. Tylko 13–14 czerwca: linia zostanie skierowana przez most Piaskowy – pl. Bema – Ogród Botaniczny.
Linia 12 - kursuje po swojej stałej trasie przez odcinek jednotorowy przy skrzyżowaniu Traugutta i Krasińskiego. Tylko 13–14 czerwca: linia zostanie skrócona do przystanku Świdnicka. Powrót będzie realizowany przez ul. Szewską – Nowy Świat.
Linia 13 - zmienia trasę ze względu na prace torowe oraz ograniczoną przepustowość odcinka jednotorowego przy skrzyżowaniu Traugutta i Krasińskiego. Zostanie skierowana przez ul. Sienkiewicza – pl. Bema – most Piaskowy. Dodatkowo zapewni połączenie Stadion Olimpijski – pl. Bema – Galeria Dominikańska w zastępstwie części kursów linii 9.
Linia 15 - zmienia trasę ze względu na prace torowe w ul. Peronowej.
Linia 17 - zmienia trasę, by zapewnić połączenia ul. Sienkiewicza – Dworzec Główny (w zastępstwie za linię 9) oraz Krzyki – Dworzec Główny (w zastępstwie za linię 2). Dojazd z Krzyków do Opery nadal zapewnią linie 2 i 7.
Linia 18 - ze względu na zmiany innych linii oraz brak przepustowości w centrum miasta zostanie skierowana objazdem wokół centrum.
Linia 21 - zmienia trasę ze względu na prace torowe w ul. Peronowej.
Linie K, 112 i 113 - w kierunku osiedli Gaj i Krzyki zostaną skierowane objazdem przez ul. Kościuszki – ul. Dworcową, by obsłużyć przystanek Dworzec Główny przy ul. Piłsudskiego. Dodatkowo zatrzymają się na przystanku Dworzec Główny (Stawowa). W kierunku centrum będą zatrzymywać się na przystanku przy wyjeździe spod wiaduktu kolejowego (dawna pętla linii 113).
Linia 110 - w kierunku Iwin zostanie skierowana przez ul. Kościuszki – ul. Dworcową, by obsłużyć przystanek Dworzec Główny przy ul. Piłsudskiego. Dodatkowo zatrzyma się na przystanku Dworzec Główny (Stawowa). W kierunku centrum będzie zatrzymywać się przy wyjeździe spod wiaduktu kolejowego (dawna pętla linii 113). Jednocześnie, w celu zastąpienia połączeń tramwajowych na odcinku Galeria Dominikańska – Dworzec Główny – Dworzec Autobusowy – Gliniana – Hubska, linia zostanie skierowana przez ul. Glinianą oraz ul. Borowską/Ślężną.
Linie 145 i 146 - w kierunku osiedli Gaj i Jagodno zostaną skierowane przez ul. Stawową. Dodatkowo zatrzymają się na przystanku Dworzec Główny (Stawowa). Przystanek Dworzec Główny przy ul. Piłsudskiego będzie obsługiwany bez zmian. W kierunku centrum będą zatrzymywać się przy wyjeździe spod wiaduktu kolejowego (dawna pętla linii 113).
Linia N - ze względu na brak możliwości skrętu w lewo na skrzyżowaniu ul. Borowskiej, Suchej i Swobodnej zostanie skierowana objazdem przez Renomę i Arkady. Linia nie będzie obsługiwać przystanku EPI. W kierunku centrum będzie zatrzymywać się przy wyjeździe spod wiaduktu kolejowego (dawna pętla linii 113). Przystanki Dworzec Autobusowy przy ul. Suchej obowiązują w obu kierunkach bez zmian.
Linia 206 - ze względu na brak możliwości skrętu w lewo na skrzyżowaniu ul. Borowskiej, Suchej i Swobodnej zostanie skierowana objazdem przez Arkady. W kierunku Portu Lotniczego będzie zatrzymywać się przy wyjeździe spod wiaduktu kolejowego (dawna pętla linii 113). Przystanki Dworzec Autobusowy przy ul. Suchej obowiązują w obu kierunkach bez zmian.
Linia 240 - ze względu na brak możliwości skrętu w lewo na skrzyżowaniu ul. Borowskiej, Suchej i Swobodnej zostanie skierowana przez ul. Ślężną i ul. Dyrekcyjną. W kierunku Dworca Autobusowego zatrzyma się na przystankach Dworzec Główny (Stawowa), Dworzec Autobusowy na ul. Ślężnej, Dworzec Autobusowy na ul. Suchej. W kierunku centrum kursuje bez zmian.
Linie 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 251, 253, 255, 257 i 259 — w kierunku węzła Petrusewicza zostaną skierowane przez ul. Kościuszki – ul. Dworcową, by obsłużyć przystanek Dworzec Główny przy ul. Piłsudskiego. Dodatkowo zatrzymają się na przystanku Dworzec Główny (Stawowa). W kierunku centrum będą zatrzymywać się przy wyjeździe spod wiaduktu kolejowego (dawna pętla linii 113).
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze