Reklama

177 wrocławskich szkół przystąpiło do strajku. Ponad 2 tys. uczniów przyszło na zajęcia [ZDJĘCIA]

08/04/2019 12:39

139 szkół podstawowych i przedszkoli oraz 38 szkół ponadpodstawowych z Wrocławia bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek strajku nauczycieli. Zaledwie 19 placówek wstrzymało się od strajku i prowadzi normalne zajęcia. W poniedziałek szkoły zaopiekowały się 2,2 tys. uczniami. Wrocławski magistrat deklaruje, że jest w stanie zapewnić opiekę nawet trzykrotnie większej liczbie dzieci i młodzieży.

Z informacji wrocławskiego magistratu wynika, że do protestu przystąpiło 3,7 tys. nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli oraz 1,2 tys. nauczycieli szkół ponadpodstawowych.


W strajku nie bierze udziału 17 szkół podstawowych i przedszkoli oraz 2 szkoły ponadpodstawowe. Normalne zajęcia odbywają się m.in. w dwóch wrocławskich przedszkolach: nr 150 „Wesołe Nutki” przy Ignuta i nr 110 przy Gołężyckiej.


Dyrektorzy pozostałych placówek zapewniają uczniom zajęcia opiekuńcze. Wrocławski magistrat przygotował ofertę zastępczą, w ramach której dzieci mogą wziąć udział w szeregu zajęć zorganizowanych przez spółki miejskie (m.in. Hydropolis, ZOO, MPK). Co ważne, rodzice nie powinni kierować się tam bezpośrednio – dzieci będą kierowane na zajęcia zastępcze przez dyrektorów szkół.

Reklama

W poniedziałek od rana wrocławskie szkoły odwiedzała wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. W Ratuszu zebrał się specjalny zespół, który monitoruje wydarzenia związane ze strajkiem. – Jesteśmy w pierwszym dniu strajku. Różne są problemy zgłaszane przez nauczycieli – mówi wiceprezydent. – Wczoraj do końca liczyliśmy na to, że strajk się nie odbędzie. Dopiero w okolicach godziny 22 dowiedzieliśmy się, że trzeba się organizować na ten czas strajku. Formę protestu, która komplikuje wszystkim organizację – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji Granowska.


Reklama

Przypomnijmy, że do strajku nauczycieli doszło po fiasku rozmów związkowców z rządem. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się natychmiastowych podwyżek o 1 tysiąc złotych. Na taką formę nie zgadza się jednak strona rządowa, która zaproponowała systematyczny wzrost wynagrodzeń, wraz ze zwiększaniem się liczby godzin pracy nauczycieli.


Choć porozumienie z rządem podpisali liderzy Solidarności, część związkowców z tej organizacji również przystąpiła do strajku. Szef dolnośląskiej „S” Kazimierz Kimso w rozmowie z tuWroclaw.com powiedział, że wspiera strajkujących nauczycieli. – Jestem za swoimi ludźmi, którzy przystąpili do strajku – powiedział nam szef dolnośląskiej Solidarności.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości