Reklama

Aktywiści zbadali koszenie traw w aglomeracji wrocławskiej. Powstał 30-stronicowy raport

20/03/2021 17:47

Aktywiści ze Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk przyjrzeli się koszeniu traw w 30 gminach naszego województwa. Efektem badań jest raport poświęcony pielęgnacji zieleni. Autorzy chcą, by dokument stał się narzędziem do samorządowców, który zostanie wykorzystany przy planowaniu zielonej polityki gmin.

Autorzy raportu podkreślają, że temat wykaszania traw, choć wydaje się niepozorny, to w istocie ma duży wpływ na otaczające nas środowisko. Z raportu dowiemy się, jak często samorządy wykaszają trawę, jakim budżetem dysponują oraz czy występują komplikacje po skoszeniu trawnika.


– Prace nad raportem trwały od połowy 2020 roku, w którym dostrzegliśmy zróżnicowane podejście samorządów do pielęgnacji terenów zielonych. Przeanalizowaliśmy dane z 30 gmin, między innymi z powiatu oleśnickiego, oławskiego, średzkiego, trzebnickiego, wrocławskiego oraz miasta Wrocław – tłumaczy Damian Fiet, prezes Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk.

Reklama

Obszerny fragment raportu poświęcony jest utrzymaniu zielni przez Gminę Wrocław, która rocznie wydaje na ten cel prawie 5,5 mln zł, a obszar procentowy obszar powierzchni miasta jest największy ze wszystkich porównywalnych gmin.


Autorzy projektu zauważają też, że ostatni trend ograniczenia koszenia traw w miastach i przekształcanie tradycyjnych trawników w tzw. łąki miejskie. Zbadali i porównali też liczbę skarg na nieskoszone trawniki w poszczególnych gminach.


Twórcy dokumentu zapewniają, że dokument ma być narzędziem do budowy podwalin pod realną politykę związaną z dbałością o zieleń, tak aby samorządy mogły czerpać wzorce od innych, poprawiać jakość swoich usług, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

Reklama

– Chcemy również rozpocząć dialog na ten temat oraz podnieść świadomość ekologiczną wśród mieszkańców Dolnego Śląska – informuje Maciej Perlak, koordynator prac nad raportem.


Młodzi ludzie zwrócili także uwagę, na fakt, iż na wybór miejsca zamieszkania znacząco wpływa zazielenienie danej miejscowości. Miasta, które swoim charakterem nie przypominają betonowych pustyń, lecz cieszą oko parkami i rozległymi kwietnymi łąkami, mogą liczyć na pozytywne skutki prowadzonej polityki.


Raport jest darmowy i ogólnodostępny na specjalnej zakładce przygotowanej przez Stowarzyszenie: dlasrodowiska.mlodydolnyslask.pl.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości