Reklama

Białorusini uczcili 120. rocznicę urodzin rotmistrza Pileckiego

14/05/2021 10:46

Mieszkający we Wrocławiu przedstawiciele społeczności białoruskiej uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego. Podczas uroczystości zapalenia zniczy na pomniku Rotmistrza przypominano, o propozycji, by dzień śmierci Witolda Pileckiego (25 maja) uznać Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Obchody odbyły się 13 maja, czyli w 120 rocznicę urodzin Witolda Pileckiego, żołnierza AK, który z własnej woli trafił do Auschwitz, gdzie zorganizował ruch oporu.


– To właśnie on podał pierwsze informacje o Holokauście. Witold niejednokrotnie pojawiał się na listach osób do rozstrzelania, ale udało mu się uniknąć takiego losu. W 1943 roku poszczęściło mu uciec z piekła, a rok później wziął udział w Powstaniu Warszawskim. W 1947 roku za to, że był żołnierzem Armii Krajowej, przez komunistów był traktowany jako szpieg i wróg. Po torturach, Witold został skazany na śmierć, miejsce jego pochówku nie jest znane do dziś – przypomina Vitali Huliak, przedstawiciel społeczności białoruskiej we Wrocławiu, która postanowiła upamiętnić polskiego bohatera.

Reklama

120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego upamiętnili też działacze stowarzyszenia Odra-Niemien, który na pl. Wolności ułożyli z biało-czerwonych zniczy nazwisko Rotmistrza. Później część świeczek została przeniesiona na pobliski pomnik, pozostałe mają trafić na kresowe cmentarze.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości