Reklama

Co z procesjami z okazji Bożego Ciała w trakcie epidemii? Arcybiskup: chcę, żeby się odbyły

07/05/2020 12:49

Arcybiskup wrocławski liczy się z tym, że w trakcie epidemii nie uda się przeprowadzić jednej centralnej procesji z okazji Bożego Ciała, jednak przyznaje, że liczy na możliwość organizacji mniejszych wydarzeń w parafiach.

Metropolita wrocławski o tzw. odmrażaniu Kościoła mówił w rozmowie z rzecznikiem wrocławskiej kurii na antenie diecezjalnego Radia Rodzina. Powiedział m.in. o trudnościach z jakimi spotkań się Kościół w trakcie epidemii oraz dyspensie, z której mogą korzystać wierni obawiający się zakażenia.


Wrocławski hierarcha zdradził też, że chciałby aby 11 czerwca ulicami Wrocławia przeszły tradycyjne procesje z okazji święta Bożego Ciała. – Trudno dziś mówić o konkretnych rozwiązaniach, bo sytuacja jest tak dynamiczna, że nie wiemy jakie normy będą obowiązywały za miesiąc. Pewne jest jedno: chcę, żeby procesje Bożego Ciała się odbyły – zapowiedział abp Józef Kupny.

Reklama

Duchowny tłumaczy, że w tym roku najprawdopodobniej nie będzie tzw. centralnej procesji, która w ubiegłych latach przechodziła przez ścisłe centrum Wrocławia. Metropolita sugeruje jednak, by parafie organizowały mniejsze wydarzenia o charakterze lokalnym.


– To nie tylko piękna tradycja, ale przede wszystkim znak, że zapraszamy Jezusa Chrystusa do naszej codzienności, że zależy nam na tym, by nasz Bóg był z nami w miejscach, w których pracujemy, mieszkamy, jednym słowem: gdzie toczy się nasze życie. Dziś jest taki czas, że powinniśmy powiedzieć Bogu, że właśnie Jemu chcemy oddać to, czym żyjemy – dodał arcybiskup, mówiąc że jeżeli zajdzie taka potrzeba, procesja może mieć wyłącznie charakter symboliczny np. przejścia wokół kościoła.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Arcybiskup proponuje „parafialną tarczę antykryzysową”


Abp Józef Kupny odniósł się też do organizacji uroczystości Pierwszych Komunii Świętych, które zwyczajowo odbywały się w maju, tłumacząc że poprosił księży o indywidualne traktowanie poszczególnych przypadków.


– Trzeba liczyć się z tym, iż będą rodzice, którzy z różnych względów będą chcieli by ich dziecko przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej w mniejszej grupie, bądź nawet indywidualnie. Takim osobom trzeba wyjść naprzeciw i jestem w stanie wyobrazić sobie w jednej parafii wiele uroczystości pierwszokomunijnych, które będą odbywały się np. na różnych mszach świętych w niedzielę, ale także w inne dni tygodnia – wyjaśniał.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości