Reklama

Dziś mija połowa kadencji Jacka Sutyrka. „ Nie będę się samooceniał, wy to robicie każdego dnia”

19/05/2021 12:41

W środę mija połowa pięcioletniej kadencji prezydenta Wrocławia. Jacek Sutryk podsumował ten okres na facebookowym lajfie, czyli w formie, w jakiej bardzo praktycznie codziennie komunikuje się z mieszkańcami. – Nie będę się samooceniał, wy to robicie każdego dnia w takich ocenach cząstkowych – mówił na swoim facebookowym profilu prezydent.

Prezydent Sutryk półmetek swojej pierwszej kadencji podsumował, spacerując po Parku Klecińskim. W trakcie transmisji prezentował m.in. nową ścieżkę rowerową o wartości 10 mln zł, a także pozował do zdjęcia z przedszkolakami. W trakcie trwającego ponad półgodziny wystąpienia podziękował urzędnikom, radnym miejskim i mieszkańcom, z którymi miał okazję współpracować, a także przeprosił wszystkich, którzy mogli poczuć się przez niego urażeni.


– 2,5 roku jestem prezydentem Wrocławia. Jedni się cieszą, inni żałują. No trudno. Taki był wtedy wybór wasz, taki był wybór mieszkańców Wrocławia. Za ten wybór jestem niezmiernie wdzięczny i ten wybór jest dla mnie przede wszystkim zobowiązaniem do codziennej pracy dla Wrocławia, dla Was – podsumowywał Jacek Sutryk. – Nie będę się samooceniał, wy to robicie każdego dnia w takich ocenach cząstkowych. Może kiedyś wystawicie mi jakaś ocenę ogólną. Nie boję się takich rozliczeń – dodał.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Aktywiści uruchomili serwis sutryk.info. Oceniają pół kadencji prezydenta Wrocławia


Prezydent zapowiedział, że w czwartek zaprezentuje film z pełnym podsumowaniem pierwszej połowy kadencji, jednak już teraz podał kilka liczb.


Jacek Sutryk chwalił się 45 kilometrami nowych tras rowerowych oraz 15 kilometrami nowych szyn tramwajowych, a także programem Torywolucja, na który miasto znalazło 80 mln zł. Wyliczał też, że od początku jego kadencji na budowę oraz remonty dróg i chodników wydano już 1 mld złotych . – To największa paczka inwestycyjna w historii naszego miasta – komentował prezydent, dodając że zdaje sobie sprawę z kolejnych wyzwań inwestycyjnycch.

Reklama

Wśród największych inwestycji realizowanych we Wrocławiu prezydent wymienił m.in. budowę tras tramwajowych na Nowy Dwór i Popowice, inwestycje drogowe tj. Aleja Wielkiej Wyspy, przebudowa ul. Obornickiej i Berenta, a także przebudowę mostów Pomorskich. Wspominał też o inwestycjach sportowych w tym budowie drugiego wrocławskiego Aquaparku i remoncie basenów przy Racławickiej, a także budowie w tym miejscu kompleksu sportowego w tym miejscu.


Prezydent wyliczał też, że miasto co roku przeznacza 1,5 mld zł na edukację, a w czasie jego kadencji udało się wyremontować już 35 szkół i przedszkoli, a także stworzyć 3 tys. nowych miejsc, co sprawia, że znacznie wzrósł poziom zaopiekowania dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. – Nie ma może jeszcze takiej sytuacji idealnej, że każde dziecko może trafić do jedynego, wymorzonego przedszkola, ale ten system się bilansuje – przekonywał.

Reklama

Jacek Sutryk poinformował też o zrealizowaniu 26 remontów podwórek, na które miasto wydało 60 mln zł. Wspominał też o wartym 330 mln zł programie „Zmień Piec”, w ramach którego w ciągu ostatnich 2,5 roku udało się przeprowadzić wymianę 3 tys. nieekologicznych pieców. Mówił też o 150 tys. nowych krzewów, 20 tys. nowych drzewach w mieście, 8 nowych parkach, 45 zieleńcach, 33 placach zabaw i 29 siłowniach na świeżym powietrzu.


ZOBACZ TEŻ: Wrocław na lewicowych torach. Koalicjant podsumowuje półmetek prezydentury Sutryka

Reklama

W podsumowaniu nie zabrakło też danych dotyczących komunikacji miejskiej, w tym zakupu 200 nowych autobusów i 46 tramwajów dla MPK, a także modernizacji 42 kolejnych pojazdów szynowych.


Prezydent chwalił się też działaniami społecznymi. Wyliczał, że z programu finansowanych przez magistrat przejazdów „Taxi Senior” skorzystano już 31 tys. razy, a w ostatnim czasie udało się otworzyć 5 Centrów Aktywności Lokalnej.


Jacek Sutryk wyliczał też, że w ramach miejskiego programu invitro przeprowadzono 56 tys. zabiegów zapłodnienia. Miasto wydało też 15 tys. wyprawek dla dzieci urodzonych we Wrocławiu i sfinansowało 7,5 tys. dawek szczepionki przeciwko HPV zarówno dla dziewczynek i chłopców. Prezydent mówił też o 10 nowych gabinetach dentystycznych uruchomionych we wrocławskich szkołach.

Reklama

Sutryk podkreślał również, że w mieście odbyło się 66 równych konsultacji społecznych w ramach akcji „Wrocław Rozmawia”. Sam prezydent chwalił się odbyciem 4 tys. spotkań z 80 tys. mieszkańców. Mówił również o 40 mln zł przeznaczanych na fundusz osiedlowy, czyli drobne inwestycje wskazywane przez rady osiedli oraz 300 projektach realizowanych w ramach programu mikrograntów.


Przypomniał też, że uruchomił program Nasz Wrocław, który ma zachęcić podatników do rozliczania PIT-u we Wrocławiu. Policzył też, że samodzielnie udzielił 65 ślubów oraz uhonorował 151 par, które mogą pochwalić się 50-letnim pożyciem.

Reklama

Jacek Sutryk przyznł też, że minione 2,5 roku to był okres trudny dla samorządów. – To, że rządzący myślą o państwie etatystycznym i centralistycznym, co jest wbrew samorządowi, czyli wbrew nam, to się dało przewidzieć, ale z całą pewnością nie dało się przewidzieć pandemii, która spowodowała duże zniszczenia i spustoszenia – tłumaczył, dodając, że w związku z pandemią miasto straciło 200 mln zł (w tym 100 mln zł wydano na doposażenie szpitali, a 30 mln zł to straty miasta z tytułu ulg dla przedsiębiorców).


Pełne wystąpienie prezydenta dostępne jest tutaj:

Reklama


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości