Reklama

Jurek Owsiak przyjeżdża do Wrocławia. Odbierze prestiżową nagrodę

30/09/2018 10:03

W poniedziałek podczas Inauguracji Roku Akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim przyznana zostanie Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej. W tym roku jednym z laueratów wyróżnienia jest Jerzy Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Oprócz Owsiaka nagrodę otrzyma również prof. Matthias Weber – historyk, germanista, kulturoznawca oraz śląskoznawca.


Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznawana jest od 2014 roku, a jej pomysłodawcami byli prof. Zdzisław Latajka - rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia oraz klubowicze Salonu Śląskiego, do którego należy wielu naukowców i artystów. Na patronkę nagrody wybrano św. Jadwigę, księżną Śląska z rodu Andechs, która wyniesiona na ołtarze już w 1267 roku, od wieków otoczona jest kultem przez Polaków i Niemców, łącząc oba narody.

Reklama

Wśród laureatów nagrody są między innymi: Helmut KohlTadeusz Mazowiecki, Rita SussmuthWładysław Bartoszewski, Jerzy Buzek i Kurt Masur.


Ponadto brązowym podczas poniedziałkowych uroczystości medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zostanie nagrodzony Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium.


Wręczenie nagród odbędzie się podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019. Ceremonia odbędzie się 1 października 2018 roku (poniedziałek) o godzinie 12:00 w Oratorium Marianum.



bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości