Reklama

Kogeneracja rozbudowuje sieć ciepłowniczą na Psim Polu i Zakrzowie [ZDJĘCIA]

10/10/2018 17:49

10 października zainaugurowano rozbudowę sieci ciepłowniczej na wrocławskim osiedlu Zawidawie. Ciepło sieciowe z Elektrociepłowni Zawidawie popłynie do mieszkańców północnej części Wrocławia jeszcze w tym roku. W dniu inauguracji zamiast kamienia węgielnego przygotowano "rurę węgielną", którą symbolicznie poświęcono - będzie ona częścią nowej sieci.

- W Elektrociepłowni Zawidawie mamy trzy "strefy", które zaopatrujemy. Pierwsza to postprzemysłowa - budynki wzdłuż ulicy Bierutowskiej, trójkąt tworzony przez ulice Bierutowską i Kiełczowską. Druga to tzw. stary Zakrzów, tam współpracujemy z Fortum, zaopatrujemy w ciepło istniejącą sieć, a trzecia to będzie przejście za tory i wejście ma nowy Zakrzów, by podłączyć nowych klientów - tłumaczy Bogusław Rybacki, zastępca dyrektora handlu i rozwoju w Kogeneracji.


Rozbudowa sieci ciepłowniczej, której długość wyniesie niemal osiem kilometrów, wynika z rezerwy, jaka pozostaje w urządzeniach wytwórczych w Elektrociepłowni Zawidawie. Dzięki temu zasięg sieci na tym osiedlu zostanie potrojony, a będą mogli do niej podłączyć się mieszkańcy i podmioty użyteczności publicznej.

Reklama

Pierwszy etap budowy sieci obejmie odcinek od ulicy Bierutowskiej 63 do ulicy Dobroszyckiej. Prace w tym rejonie już rozpoczęto, a jeszcze w tym roku z nowej sieci popłynie ciepła woda na potrzeby centralnego ogrzewania i codziennego użytku. Kolejne etapy rozbudowy sieci planowane są na lata 2019 - 2020. Obejmą one odcinki do ulicy Stoczniowej ("przejście" przez tory kolejowe) i do ulicy Zatorskiej. Co ważne, Elektrociepłownia Zawidawie jest zasilana gazem, a nie węglem, co ma znaczący wpływ na środowisko.


Projekt rozbudowy sieci na Zawidawiu spotkał się z dużą przychylnością mieszkańców, którzy do tej pory korzystali z przydomowych instalacji grzewczych. Podczas uroczystej inauguracji ksiądz Wiesław Karaś, proboszcz parafii św. Jana Apostoła, która także skorzysta z nowej sieci, uroczyście poświęcił "rurę węgielną" będącą częścią nowej instalacji. Wcześniej uczestnicy spotkania złożyli na niej swojej podpisy, a całość uświetnił tort, oczywiście w kształcie rury ciepłowniczej.

Reklama

Zakładany całkowity koszt projektu budowy sieci wyniesie ponad 11 milionów złotych. Inwestycja ta zostanie w dużej mierze sfinansowana przy wsparciu z Funduszy Europejskich, z Programu "Infrastruktura i Środowisko 2014-2020", na bazie umowy podpisanej w grudniu 2017 roku z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


- Stawiamy na rozwój każdego z naszych trzech zakładów produkcyjnych. Całkowite nakłady, jakie planujemy w najbliższym czasie przeznaczyć na rozbudowę sieci ciepłowniczej we Wrocławiu i Gminie Siechnice, wyniosą ok. 16 milionów złotych. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy wrocławskiej aglomeracji, którzy dzięki naszym inwestycjom będą oddychać czystszym powietrzem - podkreśla Piotr Frąszczak, prezes Kogeneracji.

Reklama

Kogeneracja jest lokalnym producentem ciepła i energii elektrycznej. Ciepło produkowane w trzech elektrociepłowniach - EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie - zasila 60 procent wrocławskich gospodarstw domowych. Spółka jest również dystrybutorem ciepła w Gminie Siechnice oraz na Zawidawiu, gdzie własną siecią dostarczała ciepło do obiektów przemysłowych.


prochu

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości