Reklama

Nowy przystanek kolejowy we Wrocławiu. Miasto ma zapłacić ponad 5 mln zł

19/03/2026 12:08

We Wrocławiu ma powstać nowy przystanek kolejowy Wrocław-Maślice. Inwestycję zrealizują PKP Polskie Linie Kolejowe, ale zapłaci za nią miasto - ponad 5 mln zł. Budowa nowego przystanku ma być skoordynowana z powstawaniem tramwaju na Maślice. Niestety, mieszkańcy będą mogli skorzystać z pociągów na tej trasie najwcześniej za kilka lat.


O nowym przystanku kolejowym na linii nr 273 (Wrocław – Szczecin), który ma powstać w rejonie ulic Głównej i Maślickiej, w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej pętli tramwajowo-autobusowej, mówi się od miesięcy. Teraz jednak projekt nabiera konkretnych kształtów. Wrocław przygotowuje obecnie dokumentację dla tramwaju na Maślice, a kolejowy przystanek ma być częścią większego węzła przesiadkowego. Ma on obejmować nie tylko tramwaj i autobusy, ale też parking „Parkuj i jedź” oraz powiązania pieszo-rowerowe.

Na nowej stacji kolejowej przewidziano budowę dwóch jednokrawędziowych peronów o długości 200 metrów wraz z niezbędną infrastrukturą. Projekt zakłada wykonanie dojść do peronów, w tym pochylni dla osób o ograniczonej mobilności. Zaplanowano też konieczne roboty torowe oraz przebudowę infrastruktury towarzyszącej - także podziemnej - w obrębie przyszłego przystanku.

Reklama

Kluczowym elementem ma być przejście podziemne pod torami linii 273 z ciągiem pieszym i rowerowym. Miasto zapowiada, że dojścia do przystanku zostaną skoordynowane z projektem tramwajowym oraz istniejącymi ciągami komunikacyjnymi, tak aby cały układ transportowy był spójny.

Szacowany koszt przygotowania dokumentacji, a następnie budowy, to 5 074 000 zł brutto. Wrocław ma przekazać te środki w formie pomocy finansowej dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które będą inwestorem. Decyzję w tej sprawie dziś podjęła rada miejska.

Reklama

Gorsza wiadomość dla mieszkańców Maślic i Stabłowic jest taka, że z nowej stacji będą mogli skorzystać dopiero za kilka lat, prawdopodobnie w 2029 roku. Oczywiście, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a ten zakłada m.in. uruchomienia Dworca Świebodzkiego dla pociągów.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/03/2026 16:20
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości