Reklama

Od poniedziałku nie dostaniesz mandatu za brak dowodu rejestracyjnego

30/09/2018 14:35

1 października wchodzi w życie nowelizacja prawa, która niesie obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Do tej pory za brak dokumentów podczas kontroli drogowej groził mandat.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.


– To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. –  Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef MC.


Ministerstwo podkreśla jednak, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy ITD) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Reklama

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza też, że w ogóle nie musimy ich mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.


Watro pamiętać, że nadal musimy mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty! Po wejściu w życie nowych przepisów będzie można spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

Reklama

Nadal mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, muszą mieć osoby, które będą prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.


Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas – pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości