Reklama

Owsiak dostał we Wrocławiu nagrodę. "Nie dajcie sobie odebrać demokracji" [ZDJĘCIA]

01/10/2018 14:57

W poniedziałek podczas Inauguracji Roku Akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim przyznana została Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej. W tym roku jednym z jej laureatów został twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak. – Polacy, nie dajcie sobie odebrać demokracji – mówił w trakcie przemowy.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to najpiękniejsza przygoda mojego życia, o której powstaniu zadecydował przypadek – mówi Jerzy Owsiak. – To dowód, że każdemu z was może się coś takiego przydarzyć. 27 lat temu, w wielkim mrozie, my - Polacy pokazaliśmy, że możemy coś zrobić i robimy to po dzień dzisiejszy – dodał laureat nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej, która jest przyznawana od 2014 roku.


Jej pomysłodawcami byli prof. Zdzisław Latajka - rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia oraz klubowicze Salonu Śląskiego, do którego należy wielu naukowców i artystów. Na patronkę nagrody wybrano św. Jadwigę, księżną Śląska z rodu Andechs, która wyniesiona na ołtarze już w 1267 roku, od wieków otoczona jest kultem przez Polaków i Niemców, łącząc oba narody.

Reklama

– Polacy, nie dajcie sobie odebrać demokracji – mówił podczas przemowy Jerzy Owsiak. – Usłyszałem dziś różne zapowiedzi na temat reformy wyższych uczelni. Była mowa o pluralizmie, napisał o tym w liście prezydent Andrzej Duda. W takim razie nie wiem, w jakim kraju on żyje – dodał twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który apelował o to, by Polacy tworzyli społeczeństwo obywatelskie i rozmawiali na różne tematy. – Idźcie głosować w wyborach, bo to jest wasz kraj – podkreślał Owsiak, którego zdaniem nieprawdą jest, że były dwa państwa niemieckie i koreańskie oraz, że są dwa państwa polskie. – Tak jak śpiewał Kazik w "Arahji": "Nie bądźmy murem podzieleni". Nie bądźmy niczym Berlin Zachodni i Wschodni. Polska jest jedna. Niech was nie ciągnie do miejsc, które są kłótliwe, złe i negatywne, tylko do miejsc, gdzie jest twórcza radość - do uniwersytetów i polskiej nauki! Niech polska nauka będzie twórcza i walczy o wolność! Boimy się polityków, bo są zmienni, ale to wy możecie tworzyć lepszy świat. Wy, ludzie związani z nauką jesteście teraz przewodnikami w kraju. Nauka rządzi! – powiedział w trakcie przemówienia skierowanego do studentów i wykładowców.


Owsiak wyznał, że nigdy nie studiował i mimo kilku podejść nie udało mu się dostać na Akademię Sztuk Pięknych, ale właśnie dzięki temu powstała Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy, a jej założyciel w wolnych chwilach tworzy witraże. – Łapcie przypadki. Jeżeli nie odpali wam samochód, to być może tak ma być i może kogoś spotkacie. Nie bójcie się wejść do rakiety, która leci w kosmos – apelował. 

Reklama

Oprócz Jerzego Owsiaka nagrodę otrzymał również prof. Matthias Weber – historyk, germanista, kulturoznawca oraz śląskoznawca.


Wśród laureatów nagrody są między innymi: Helmut KohlTadeusz Mazowiecki, Rita SussmuthWładysław Bartoszewski, Jerzy Buzek i Kurt Masur.


Ponadto brązowym podczas poniedziałkowych uroczystości medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został nagrodzony Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium.


Wręczenie nagród odbyło się w Oratorium Marianum podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019.

Reklama

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości