Reklama

Politechnika Wrocławska rozpoczyna współpracę z Lądkiem-Zdrojem

09/04/2021 20:29

Wrocławska uczelnia wyższa i sudecka gmina uzdrowiskowa łączą siły, by wprowadzać „zielone” rozwiązania. Współpraca będzie wiązać się z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych a jej celem jest niezależność energetyczna i walka ze smogiem.

Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz WójsRoman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju podpisali zdalnie umowę o współpracy między uczelnią a gminą. Naukowcy z dwóch wydziałów – Mechaniczno-Energetycznego oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii razem z władzami Lądka-Zdroju będą realizować badania i wdrażać opracowane rozwiązania związane z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych.


Od lat naukowcy z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr prowadzą badania wód w Lądku-Zdroju. Byli także bezpośrednio zaangażowani w badania i prace związane z lądeckim odwiertem służącym rozpoznaniu budowy geologicznej gminy. List intencyjny jest więc tak naprawdę potwierdzeniem dotychczasowej współpracy między uczelnia a gminą i deklaracją jej zacieśnienia.

Reklama

W Lądku-Zdroju trwają już przygotowania do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1,5 MW, co powinno zaspokoić zapotrzebowanie na energię dla wszystkich budynków użyteczności publicznej oraz oświetlenia gminy. Jednocześnie zmniejszyłoby to roczne wydatki samorządu o kwotę od 700 do nawet 900 tys. złotych.


W planach jest również kwestia zagospodarowania tamtejszego odwiertu geotermalnego tak, by pozyskiwać z niego energię cieplną bez uszczerbku dla źródeł wód leczniczych, z których czerpie uzdrowisko.

Reklama

– Gromadzenie energii cieplnej do późniejszego wykorzystania to nadal duże i ciekawe wyzwanie naukowe. Lądek-Zdrój mógłby np. magazynować ciepło w tzw. materiale zmiennofazowym (materiale PCM). W praktyce urządzenie takie wygląda jak wymiennik w formie skrzynki czy w większym rozmiarze – kontener. Chcielibyśmy taki kontener po załadowaniu ciepłem przewozić do miejsca, które korzystałoby z dodatkowego źródła takiej energii, np. do gminnej biblioteki czy innego budynku użyteczności publicznej – mówi dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. PWr z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.


To zaledwie jednak część wspólnych planów. Gmina zamierza zrealizować znacznie więcej inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii, bo – jak tłumaczy Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju – chce wykorzystać najróżniejsze krajowe i unijne dotacje oraz dofinansowania, by stać się niezależna energetycznie, pozbyć się problemu smogu i nadmiernej produkcji dwutlenku węgla.

Reklama

W planach jest też budowa kolejnych ogniw fotowoltaicznych, by docelowo wyeliminować z miejscowości uzdrowiskowej wszystkie instalacje węglowe, które negatywnie wpływają na jakość powietrza.


– Chcemy też, by na naszej współpracy skorzystali studenci. Wspólnie z władzami gminy myślimy u uruchomieniu w Lądku-Zdroju, niedaleko odwiertu geotermalnego, Centrum Naukowo-Dydaktycznego Odnawialnych Źródeł Energii. To byłoby miejsce, do którego studenci przyjeżdżaliby, żeby przyglądać się funkcjonowaniu różnego rodzaju instalacji OZE, prowadzić naukowe projekty czy organizować różnego rodzaju seminaria – dodaje prof. Pietrowicz.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości