Reklama

Przed NFM odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca kolejnego muzyka

05/11/2021 12:49

W piątek, 5 listopada, o godz. 17, przed budynkiem NFM nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej współpracę maestra Marka Pijarowskiego z Narodowym Forum Muzyki. Tego wieczoru muzyk poprowadzi NFM Filharmonię Wrocławską podczas koncertu  „Symfonia bohaterska”.

Marek Pijarowski ukończył z wyróżnieniem studia w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego). Jeszcze jako młody adept sztuki dyrygowania został doceniony i wyróżniony I miejscem w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1974 roku.


– Maestro był jego najmłodszym uczestnikiem. Kilka lat później został finalistą Konkursu im. Herberta von Karajana w Berlinie. Dzięki stypendium rządu austriackiego pracował pod okiem profesora Carla Osterreichera, a także miał możliwość poznawania tajników sztuki dyrygenckiej wielkich mistrzów: Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Claudia Abbado oraz sir Georga Soltiego – czytamy w komunikacie nadesłanym przez NFM.

W latach 1974–2002 związany był z Filharmonią Wrocławską, najpierw jako asystent dyrygenta, następnie – od roku 1975 – jako drugi dyrygent, a w latach 1980–2002 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego tej instytucji, początkowo sprawując również pieczę nad organizacją Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W okresie od 1980 do 2000 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, a w latach 1986–1987 także dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
 
Od pięćdziesięciu lat Marek Pijarowski nieprzerwanie prowadzi aktywną działalność dyrygencką, koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie kierował również polskimi zespołami poza granicami kraju, m.in. Filharmonią Narodową (Niemcy), NOSPR (Hiszpania, Francja), Filharmonią Krakowską (Francja), Sinfonią Varsovią (Hiszpania), Filharmonią Łódzką (Włochy, Hiszpania).

Reklama

Odbył szereg tras koncertowych z Filharmonią Wrocławską, m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował ściśle z Eastern Music Festival w Greensboro oraz Texas Music Festival w Houston (USA), a także z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze.
 
W roku 1997 uzyskał tytuł profesora sztuki muzycznej. Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której piastował stanowisko prorektora, a obecnie prowadzi klasę dyrygentury i pełni jednocześnie funkcję kierownika Katedry Dyrygentury. Jest jurorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
 
W trakcie swojej długoletniej kariery uhonorowany został wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym m.in.: złotym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności.
 
W 2021 roku Marek Pijarowski obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia urodzin oraz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości