Reklama

Ruszyła rozbiórka 120-metrowego komina elektrociepłowni [ZDJĘCIA]

23/05/2017 14:56

We wtorek, tuż po godz. 12, na terenie Elektrociepłowni Wrocław przy ul. Łowieckiej, rozpoczęto demontaż nieczynnego komina. Za pięć miesięcy nad Nadodrzem górować będą już tylko dwa kominy.

Rozbiórka to duże wyzwanie techniczne logistyczne, również pod względem zapewnienia bezpieczeństwa i nieuciążliwości prac dla otoczenia. Zadanie podzielono na kilka etapów. Jednym z nich było skucie wewnętrznej warstwy komina. Równolegle, na zewnątrz komina, na wysokości 117 metrów, zainstalowano windę towarowo-osobową, a w jego środku ruchomy podest, na którym stanęła zdalnie sterowana maszyna do kruszenia. We wtorek 23 maja oficjalnie zainaugurowano burzenie komina. Obrazowi z drona na żywo przyglądał się m. in. prezydent Rafał Dutkiewicz.


Precyzyjnie i cierpliwie

Reklama

- Prace potrwają 150 dni, czyli około pięciu miesięcy. Kruszarka burzy komin od góry w tempie jednego metra na dobę, a beton spada do środka budowli. Co trzy dni pięć ciężarówek wywiezie stamtąd – wylicza Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny Kogeneracji.


Wojciech Heydel, prezes Kogeneracji, tłumaczy, że demontaż komina to skomplikowana operacja także dlatego, że prowadzone prace nie mogą zakłócać codziennego funkcjonowania elektrociepłowni, której głównym zadaniem jest produkcja ciepła i energii elektrycznej. Na przebieg prac wpływ będzie miała również aura – ze względów bezpieczeństwa prace będą mogły być prowadzone wyłącznie przy odpowiedniej pogodzie.

Reklama

- Wybraliśmy metodę sukcesywnej rozbiórki ze względu na bliskie rozmieszczenie urządzeń elektrociepłowni wokół komina . Mieszkańcy okolic nie odczują skutków prowadzonych prac, poza tym, że codziennie będą widzieli komin o około metr krótszy w stosunku do dnia poprzedniego – wyjaśnia Wojciech Heydel.


Ekologia i rozwój


Rozbiórka 120-metrowego komina to jeden z elementów porozumienia pomiędzy Kogeneracją i władzami miejskimi, podjętego podczas budowy nowoczesnych instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Te zakończone w 2016 r. inwestycje pozwoliły wrocławskiej elektrociepłowni na pięciokrotne zmniejszenie emisji tlenku siarki i trzykrotną redukcję tlenków azotu.

Reklama

Funkcję burzonego komina przejął nowy, 115-metrowy komin instalacji odsiarczania, do którego kierowany jest teraz strumień spalin. Dzięki zrealizowanym inwestycjom zakład spełnia wymagania unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, obowiązującej od 1 stycznia 2016 roku.


Wyburzany komin H-120 był w chwili powstania najwyższą budowlą w mieście. Jego ciężar wynosił 3000 ton. Jego rozbiórka jest jednym z etapów plan modernizacji infrastruktury produkcyjnej spółki Kogeneracja.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości