Reklama

Tak wygląda Willa Karpowiczów. Tu będzie się mieściła Fundacji Olgi Tokarczuk [ZDJĘCIA]

08/10/2020 15:22

W tym tygodniu działalność zainaugurowała Fundacja Olgi Tokarczuk. Swoją siedzibę będzie miała w, wybudowanej w 1928 roku, Willi Karpowiczów, która najpierw musi przejść gruntowany remont. – Z domu, z którego wyjechali w świat prawie wszyscy jego mieszkańcy chcemy stworzyć miejsce, do którego cały świat będzie przyjeżdżał – mówi Izabella Kaluta, wiceprezeska Fundacji OT.

Willa została wybudowana w 1928 roku na działce należącej wcześniej do wybitnego wrocławskiego architekta, projektanta Spółdzielczego Domu Handlowego „Feniks” – Georga Schneidera i sąsiadowała z jego posiadłością, w której obecnie mieści się biblioteka przy ulicy Jesiennej. Swoje ślady zostawili tu niemiecki mistrz piekarski Gustav Schwarz, żydowska tłumaczka Anna Dresner, polski stolarz Ryszard Pytel, a także poeta-ogrodnik Tymoteusz Karpowicz wraz z żoną Marią i Jan Stolarczyk, wrocławski wydawca.


Po remoncie na Krzycką 29 wprowadzi się Fundacja Olgi Tokarczuk, która w tym tygodniu zainaugurowała swoją działalność. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać tutaj.

W ogrodzie willi ma się znajdować restauracja restaurację z widokiem na magnolię. W części obsadzonej starodrzewiem miejsce mieć będzie placyk z labiryntem zaprojektowanym w nawierzchni i z ławeczką. Z tarasu restauracji będzie można zejsć do drugiej części ogrodu, z warzywnikiem, małą szklarnią i grządkami – ta strefa będzie odgrodzona od reszty terenu pergolą. Dalej znajdować będzie się część relaksacyjna z trawnikiem pod czereśnią.

Reklama

Na parterze budynku zostanie umieszczony sekretariat, a dwuczłonowa sala pomieści bibliotekę i salę spotkań z wyjściem na balkonik prowadzący do ogrodu. Piętro to dwa pokoje rezydencyjne, większy i mniejszy, ale też gabinet noblistki, połączony z przeszkloną werandą. Biura fundacji będę się znajdowały w zaadaptowanym strychu – jasnym i z zachowanymi drewnianymi belkami. Zarówno budynek, jak i jego wystrój, utrzymane zostaną w zestawieniu stylów art déco i modernizmie. Projektem renowacji willi zajmują się architektki Anita LuniakJoanna Ways z pracowni Grupa 33_03.

– Nasze pomysły na ten dom to rozszerzenie idei Karpowicza, który chciał tu widzieć miejsce pracy dla literatów i tłumaczy – mówi Izabella Kaluta, wiceprezeska Fundacji OT. – Z domu, z którego wyjechali w świat prawie wszyscy jego mieszkańcy chcemy stworzyć miejsce, do którego cały świat będzie przyjeżdżał. Stąd program rezydencyjny zatytułowany „Własny pokój”. Cytat z Virginii Woolf ma zaakcentować kobiecą perspektywę, ta zmiana jest nam wszystkim potrzebna. Nasze stypendia będą dotyczyły nie tylko projektów powieściopisarskich, będą skierowane także do scenarzystek i scenarzystów, eseistek i eseistów, naukowczyń i naukowców, i obejmowały projekty, które zmieniają punkt widzenia, prezentują nowe idee i wyznaczają ciekawe kierunki rozwoju – dodaje.


– Niebawem wybierzemy wykonawcę. Potem nastąpi podpisanie umowy i ruszymy z pracami, które potrwają ok. 9 miesięcy – zapowiada prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. – Ten projekt to również wyraz wdzięczności i podziękowania dla samego Tymoteusza Karpowicza - poety, prozaika i dramaturga, ostatniego wielkiego modernisty – dodaje.

W pierwszym tygodniu działalności fundacji odbył się spacer performatywny po Willi Karpowiczów, z udziałem studentów Akademii Sztuk Teatralnych.


mh/materiały prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości