Reklama

Trwają szczepienia pracowników akademickich. Kolejnym krokiem szczepienia studentów

11/05/2021 18:54

Na Uniwersytecie Wrocławskim trwają szczepienia wykładowców. Kolejnym krokiem są szczepienia studentów UWr, pracowników uniwersyteckich, a także członków ich rodzin. Łącznie chętnych jest ponad 12 tysięcy osób.

Uniwersytet Wrocławski prowadzi akcję szczepień swoich studentów i pracowników we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Punkt szczepień, ulokowany w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, już ruszył.


– Szczepimy dziennie około 500 pracowników. Od poniedziałku w planie jest szczepienie około 2,5 tysiąca studentów dziennie – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Chcielibyśmy zakończyć ten proces przed wyjazdem studentów na wakacje, by nowy rok akademicki rozpocząć w grupie osób zaszczepionych. To dla nas kluczowa sprawa, żebyśmy bezpiecznie zaczęli nowy rok i akademickie życie wróciło do Wrocławia – dodaje.

Reklama

Jest to tzw. zakładowy punkt szczepień. Będą mogli korzystać z niego pracownicy instytucji, w tym wypadku wykładowcy, pracownicy administracyjni i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego.


Chętnych na szczepienia jest ponad 12 tysięcy, w tym ponad 9 tysięcy studentów. Informację o szczepieniach wraz z linkiem do formularza zgłoszeniowego studenci otrzymali za pomocą poczty uniwersyteckiej. Po wyrażeniu chęci, informacje z datą i godziną szczepienia przychodzą SMSem.


– Pracownicy są szczepieni szczepionką, która była dostępna w trakcie pierwszego szczepienia, czyli Astrą-Zeneką. Natomiast studenci i pracownicy, którzy wcześniej nie byli szczepieni, bo byli chorzy, bo byli zakażeni, bo byli w okresie ozdrowieńczym, będą szczepieni szczepionkami, które będą dostępne. Liczymy oczywiście, że będzie do Moderna, Pfizer i Johnson&Johnson, ale to nie zależy od nas – mówi rektor UWr, prof. Przemysław Wiszewski. – To są przydziały, które dostaje akademicki szpital, i którym dzieli się z nami.

Reklama

Obaj rektorzy podkreślają, że najważniejsze jest by informować i zachęcać do szczepień, nie tylko społeczność akademicką.


– W tych młodszych grupach wiekowych ilość niezaszczepionych, a nawet sceptycznie podchodzących osób sięga 40-50 procent. Bez przekonania, bez zaszczepienia młodych ludzi nie uda nam się wygrać z wirusem i to mówię jako lekarz – podkreśla prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.


Prof. Ponikowski podkreśla również, że w szpitalu uniwersyteckim i na uniwersytecie akcja szczepień zadziałała. Od momentu, gdy praktycznie wszyscy członkowie społeczności się zaszczepili, notowane są jedynie pojedyncze przypadki zakażeń.

Reklama

W centrum szczepień w Bibliotece Uniwersyteckiej przy Joliot-Curie 12 swój personel będzie mogła szczepić również Politechnika Wrocławska i inne wrocławskie uczelnie. Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, profesor Ponikowski, zapewnia również, że punkt ten będzie działał tak długo, jak długo będą chętni z uczelni akademickich całego Wrocławia.


Karolina Stachera

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości