Reklama

W czwartek Święto Wrocławia. Feta w ratuszu i protest mieszkańców na Rynku

23/06/2021 11:12

W czwartek, 24 czerwca obchodzone jest Święto Wrocławia. Uroczystość zbiega się z obchodami dnia św. Jana Chrzciciela – patrona miasta. Tradycyjnie w ratuszu odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której nadany zostanie tytuł Honorowego Obywatela Wrocław i miejskie nagrody. Tegorocznym obchodom będzie jednak towarzyszył protest niezadowolonych mieszkańców.

Oficjalne obchody Święta Wrocławia rozpoczną się już o 11:30 w Kaplicy Rajców Miejskich w bazylice św. Elżbiety. Później włodarze miasta i radni przejdą do Starego Ratusza, gdzie w samo południe odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której wręczone zostaną tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia oraz Nagrody Prezydenta Wrocławia. Oficjalne miejskie uroczystości zakończy msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia, odprawiana o godz. 18.30 w Katedrze św. Jana Chrzciciela.


Tegoroczne Święto Wrocławia nie obejdzie się bez kontrowersji. W czwartek swój protest na Rynku zaplanowały środowiska katolickie i narodowe. Chodzi o jedną z Nagród Wrocławia, która ma zostać wręczona podczas uroczystości. Rada Miejska Wrocławia na wniosek trzech radnych Lewicy (w radzie miejskiej w klubie Forum Jacka Sutryka) zdecydowała o uhonorowaniu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (jedyna nagroda, która w tym roku nie została przyjęta przez radę jednogłośnie).

Reklama

Przeciwko przyznaniu OSK jednej z najważniejszych miejskich nagród protestują m.in. dolnośląska Solidarność, Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin i Roty Niepodległości, a także politycy Konfederacji. Niezadowoleni z decyzji radnych wrocławianie zapowiedzieli na czwartek protest przy pomniku Fredry (przed wejściem do Starego Ratusza) już od godz. 11:00.


ZChR w petycji do władz miasta przekonuje, że przyznanie Nagrody Wrocławia organizatorkom Strajku Kobiet to w rzeczywistości nagradzanie prowokacyjnych zachowań niszczących ład społeczny, które doprowadziły do niespotykanych wcześniej na taką skalę aktów agresji werbalnej i materialnej na osoby wierzące oraz dewastacji obiektów sakralnych.

Reklama

Przeciwko przyznaniu nagrody Strajkowi Kobiet w radzie miejskiej głosowali m.in. radni wrocławskiego klubu PiS. Radny tej formacji Andrzej Kilijanek zapowiedział w środę, że zbojkotuje czwartkowe uroczystości. W liście do przewodniczącego rady napisał, że nie godzi się na obsceniczne zachowania, wulgarne krzyki, obraźliwe transparenty i ataki na kościoły. Wyliczał też, że w trakcie październikowych protestów we Wrocławiu niszczone były przystanki i chodniki, a uczestnicy jednej z demonstracji zdewastowali elewację budynku Solidarności. – Niestety! Dziewiętnastu radnych uznało, że te (nazwijmy to) występki stanowią argument do przyznania Nagrody Wrocławia tej ekstremalnej organizacji. Nie akceptuję takiej decyzji, podobnie jak nie akceptuje jej część organizacji pozarządowych i związków zawodowych – napisał Kilijanek.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości