Reklama

W niedzielę premiera filmu nakręconego na Przedmieściu Oławskim

02/09/2016 13:42

Od kilku tygodniu na Przedmieściu Oławskim, w miejscu dawnego legendarnego kina Tęcza, najmłodsi i najstarsi mieszkańcy podwórka przy Kościuszki 177 pracowali nad kolejnym projektem w ramach projektu Wrocław – wejście od podwórza. Artystki Ewa Błaszak i Zuzanna Wollny pomogły im stworzyć pełnometrażową produkcję filmową opowiadającą o baśniowym świecie tęczy.

Tuż po wojnie niemal w każdej miejscowości w Polsce otwierano kina. Najczęściej były to niewielkie sale mieszczące się z tyłu budynków, w podwórkach, w miejscach niejednokrotnie dopiero odbudowywanych ze zniszczeń wojennych. Takie kameralne kino powstało także we Wrocławiu w podwórzu przy ul. Kościuszki 177. „Tęczę” otwarto 14 sierpnia 1946 r., a zamknięto na początku lat 90., prawdopodobnie z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną. Do dzisiaj wielu starszych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego wraca wspomnieniami do tego miejsca, opowiadając o projekcjach kultowych filmów, wkradaniu się na salę bez biletu, czy pierwszych randkach na widowni. Dla wielu „Tęcza” stała się takim wrocławskim „Cinema Paradiso” z filmu Giuseppe Tornatore. Prawdziwa magia kina w pigułce.


Artystki Ewa BłaszakZuzanna Wollny, chcąc przypomnieć tę niezwykłą atmosferę niewielkiego podwórkowego kina, zaprosiły najmłodszych i najstarszych mieszkańców podwórek przy Kościuszki i Brzeskiej do współtworzenia filmu.

Reklama

- Stworzyłyśmy profesjonalną produkcję filmową, której głównymi bohaterami są dzieci z podwórka oraz starsi jego mieszkańcy. Podczas warsztatów wspólnie napisaliśmy scenariusz, opracowaliśmy storyboard, zbudowaliśmy scenografię i stworzyliśmy muzykę. Jednocześnie przeprowadziłyśmy wywiady z dorosłymi mieszkańcami. Chciałyśmy dowiedzieć się, jak wygląda życie na tym słynnym „Trójkącie Bermudzkim” okiem dorosłego i poprzez zwyczajne rozmowy poznać miejsce i mieszkańców z innej perspektywy - podkreślają artystki.


Dodatkowo, projekt ma też być odczarowaniem samego słowa „tęcza”. - Tęcza, pierwotnie symbol pojednania i radości, straciła swoje dawne znaczenie i stała się w ostatnich latach przedmiotem niegasnącego sporu. Realizując nasz projekt, chciałyśmy powrócić do symbolicznego, baśniowego wymiaru tego słowa i pokazać podwórko z zupełnie innej strony - dodają.

Reklama

Do prowadzenia części warsztatów zostali zaproszeni specjaliści, którzy podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz pomogli w realizacji profesjonalnego obrazu filmowego.


„Kino Tęcza” to część projektu Wrocław – wejście od podwórza, największego tego typu w Polsce działania – eksperymentu – kilkudziesięciu interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. Artyści działają w danej przestrzeni z mieszkańcami w taki sposób, by finalne rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia poczucia odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją” – porzuconą, nieutrzymaną. W tym roku działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie. Projekt odbywa się w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Reklama

Premiera filmu pt. „Tęcza” odbędzie się 4 września o godz. 18.00. Projekcja będzie miała miejsce przy budynku dawnego kina przy ul. Kościuszki 177, wejście od ul. Chudoby. Wstęp wolny.


red.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości