Reklama

Wołyń 1943. Nowa wystawa przy dworcu Wrocław Główny

11/07/2019 11:10

Wystawa pod tytułem „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” to zbiór plansz poświęconych ludobójstwu Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Od czwartku, 11 lipca, będzie ją można oglądać przy dworcu Wrocław Główny.

Część wstępna wystawy (plansze 2-5) poświęcona jest Kresom Wschodnim Rzeczypospolitej i stanowi charakterystykę regionu w ujęciach terytorialnym, etnicznym i kulturowym. Kolejne plansze (6-9) mają wprowadzić odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, a prezentowane na nich treści dotyczą sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, a także założeń ukraińskiej polityki narodowościowej, w tym działaniom Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.


Najważniejsze wydarzenie z tego okresu, czyli masowe mordy przeprowadzone na Polakach zamieszkujących wschodnie województwa II RP, przedstawione są na planszach nr 10-13. Kolejnych pięć plansz (13-18) organizatorzy poświęcili przebiegowi wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce z lata 1943 roku.

Reklama

Na planszach 19-22 dokonano natomiast podsumowań przyczyn i przebiegu tragicznych wydarzeń na Kresach Południowo-Wschodnich. Warto zwrócić uwagę na planszę nr 20, na której przedstawiono działalność „Sprawiedliwych” – ludności ukraińskiej, która ryzykując życie, udzielała pomocy Polakom. Ekspozycja zawiera również szczegółowe spisy miejscowości, w których doszło do ludobójstwa.


Wystawa zorganizowana została przy współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Jej autorami są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.

Reklama

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 11 lipca, o godzinie 13. Ekspozycja na placu przed Dworcem Głównym pozostanie do końca wakacji.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości