Reklama

Wrocław: Koniec życia jak u Kiepskich. Zamiast promocji prezydenta, chcą łazienek w mieszkaniach

04/02/2022 14:07

Aż 4709 mieszkań komunalnych we Wrocławiu nie ma łazienki. Ich lokatorzy, niczym bohaterowie serialu Świat Według Kiepskich, muszą korzystać z toalet na korytarzach lub nawet na dworze. Radni Nowej Nadziei domagają się zmiany tej sytuacji. W ratuszu złożyli dziś projekt "uchwały łazienkowej". 

- Nie godzi się, aby w XXI wieku stolica milionowej aglomeracji miała takie mieszkania. Zwłaszcza, że rokrocznie wydajemy dziesiątki milionów na promocję, która bardzo często wygląda na promocję jednej osoby - stwierdził Piotr Uhle, lider Nowej Nadziei.

Radni chcą, by od 2023 roku miasto przeznaczało co roku 14-15 mln złotych na remonty w kamienicach komunalnych. Budowa toalet w mieszkaniach ma być tu priorytetem. Jak wyliczyli radni, dzięki temu do 2025 roku liczba mieszkań komunalnych bez ubikacji zmnejszyłaby się o połowę, a do 2028 roku toalet na korytarzach nie byłoby już w ogóle.


Zobacz także: Niedźwiedź we Wrocławiu. Miał spacerować koło AOW


- Nie ma naszej zgody na to, żeby dłużej w ten sposób traktować najemców komunalnych. Nie ma zgody, żeby w budżecie były pieniądze na organizację wielkich wydarzeń, na promocję, na gazetki promocyjne, a nie było na to, żeby poprawiać jakość życia mieszkańców - stwierdziła radna Jolanta Niezgodzka.

We wrocławskim ratuszu odbijają piłeczkę. A za brak pieniędzy na remonty komunalnych kamienic winią Polski Ład. - Radni opozycji mówią o zwiększeniu puli pieniędzy na program remontowy, ale chyba zapomnieli już o tzw. Polskim Ładzie, który pomniejszył budżet Wrocławia o ćwierć miliarda złotych, a także o rekordowej inflacji, wzroście cen gazu i prądu – co dodatkowo podniosło koszty utrzymania miasta o pół miliarda złotych w skali roku - komentuje Przemysław Gałecki z Wydziału Komunikacji Społecznej w ratuszu.

Reklama

- Zdajemy sobie sprawę z wyzwania jakim są mieszkania ze wspólnymi toaletami i sukcesywnie, mimo radykalnego zmniejszenia budżetu miasta, pracujemy. We Wrocławiu mamy w sumie około 33 tysięcy mieszkań komunalnych. Większość z nich to ponad 100-letnie kamienice. I właśnie w nich znajduje się kilka tysięcy mieszkań ze wspólnymi toaletami. Dlatego sukcesywnie remontujemy ten zasób i proponujemy przeprowadzkę do mieszkań, które już toalety posiadają - dodaje Gałecki.


m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości