Reklama

Wynalazki Karla Klingerta w Arsenale

18/11/2010 00:00

24 czerwca 1797 roku wrocławianie zobaczyli człowieka spacerującego po dnie Odry. Te kilka kroków możliwych dzięki skafandrowi autorstwa Karla Heinricha Klingerta sprawiło, że Wrocław przeszedł do historii nurkowania. W sobotę, 20 listopada w Arsenale otwarta zostanie wystawa pt. „Karl Heinrich Klingert (1760-1828). Urządzenia do nurkowania”.

Karl Heinrich Klingert był mechanikiem i wynalazcą, który stworzył pierwszy kompletny skafander do nurkowania.



Mimo, iż skonstruował także m.in. sztuczne ramię, zegar elektryczny, urządzenie do ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych i zapalniczkę na sprężone powietrze, to skafander nurka przyniósł mu wielką sławę.


 

Zrekonstruowany wynalazek Klingerta oraz ryciny jego autorstwa będzie można zobaczyć już od soboty w Arsenale podczas ekspozycji stworzonej z okazji 250. rocznicy urodzin wynalazcy.


 


Wystawie towarzyszyć będzie sesja popularno-naukowa, podczas której wygłoszone zostaną wykłady dotyczące Klingerta i jego wynalazków.

Reklama

 


Wystawa potrwa do 28 listopada.


 


Program sesji:


godz. 14.00 - 17.00


 


Powitanie Uczestników Spotkania


- Wykład: „K. H. Klingert – naukowiec i inżynier” Karina Kowalska


- Wykład: „K. H. Klingert - urządzenia do nurkowania” Wiesław Wachowski


 


Zwiedzanie wystaw w Arsenale:


-„Karl Heinrich Klingert – urządzenia do nurkowania”


- „ORP Grom w 70 – tą rocznicę zatopienia"


Dyskusja, zamknięcie sesji.


js

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości