Reklama

Zabytkowy kościół na Ostrowie Tumskim po remoncie [ZDJĘCIA]

25/10/2018 19:42

Prace przy XIV-wiecznym kościele pw. św. Marcina trwały aż osiem lat i były podzielone na pięć etapów. Właśnie dobiegły końca, a wrocławianie mogą już podziwiać efekty renowacji.

Od 2010 r. w kościele pw. św. Marcina wyremontowano m.in. posadzkę, drzwi wejściowe, schody oraz ściany wewnątrz świątyni, dokonano rewitalizacji jej podziemia oraz przywrócono dawny blask elewacji oraz zewnętrznym fragmentom sklepień i przypór. Kościół zyskał także nowy dach. Całość prac pochłonęła 2,8 mln zł, z czego prawie 600 tys. to wkład własny Archidiecezji Wrocławskiej. Pozostałe kwoty pochodziły z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gminy Wrocław oraz Województwa Dolnośląskiego. Wsparcia udzieliła także PGE Polska Grupa Energetyczna.


Gotycki kościół Św. Marcina, pierwotnie kaplica grobowa pw. Najświętszej Panny Maryi, jest jednym z najstarszych kościołów we Wrocławiu. W XII w., za panowania Henryka IV Probusa nastąpiła przebudowa zespołu zamkowego. Ok. 1284 r. książę podjął budowę nowej kaplicy grobowej, która została ukończona w pierwszej połowie XIV w., kiedy to wykonano sklepienie oraz dekorację kamieniarską. Kaplicę wzniesiono w północnozachodnim narożu dziedzińca zamku książęcego na Ostrowie Tumskim. Wybudowana została ona na planie oktogonu z chórem oraz nadwieszoną nawą okrężną. Pierwotna forma została zniekształcona podczas przebudowy w pierwszej połowie XV w.

Reklama

Kaplica została zniszczona w 1945 r. i odbudowana w latach 1958-1968. Murowana z kamienia i cegły, składa się z nawy założonej na sześcioboku, z nieregularnie występującym wydłużonym prezbiterium. Jej wnętrze ozdobione jest rzędem ślepych kamiennych arkad o bogato profilowanych blendach i rzeźbionych maswerkach.


Bardzo często od tego kościoła zwiedzanie Ostrowa Tumskiego rozpoczynają licznie przybywające do tej dzielnicy Wrocławia turyści. Dlatego w jego podziemiach przygotowano wystawę pt. „Kaplica Henryka XIV – budowla niezwykła”, na której można zobaczyć elementy odnalezione podczas prac wykopaliskowych przy dawnym zamku Piastów Śląskich oraz obejrzeć film na temat dziejów świątyni.

Reklama

- Jest on także wykorzystywany jako świątynia, w której odprawiane są nabożeństwa dla dolnośląskich artystów - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości