- Udało się zebrać aż 2161 podpisów za zorganizowaniem referendum w sprawie odwołania ze stanowiska burmistrza Sobótki i całej rady miejskiej - poinformowali dziś organizatorzy akcji referendalnej. To ponad dwukrotnie więcej niż wymagają przepisy. Wszystko wskazuje więc na to, że lokalne referendum w Sobótce dojdzie do skutku. Odbędzie się wiosną.
Jak przekazał portalowi TuWroclaw.com Piotr Grudziński z komitetu referendalnego, jutro rano zebrane podpisy trafią do komisarza wyborczego we Wrocławiu. By referendum się odbyło, pomysł jego przeprowadzenia musiało poprzeć co najmniej 10 proc. wyborców z terenu gminy. W przypadku Sobótki ten próg to 1029 osób. Inicjatorzy referendum ogłosili dziś, że zebrali aż 2161 podpisów.
Teraz będą one weryfikowane przez komisarza wyborczego. Na potwierdzenie ich autentyczności ma 30 dni. W tym terminie musi ogłosić termin referendum - powinno się ono odbyć w niedzielę, najpóźniej 50 dni po ogłoszeniu decyzji komisarza. W praktyce oznacza to, że referendum w Sobótce może się odbyć najpóźniej 17 maja.
Głosowanie ma dotyczyć odwołania nie tylko burmistrza Mirosława Jarosza, ale także całej - 15-osobowej rady miejskiej. By było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej 3/5 tych, którzy głosowali w ostatnich wyborach samorządowych. W przypadku Sobótki do urn musiałoby pójść co najmniej 3,1 tys. osób.
W minioną niedzielę referendum w sprawie odwołania wójta odbyło się w gminie Jemielno w powiecie górowskim. Za odwołaniem Anny Hrebenyk zagłosowało aż 523 jego uczestników, przeciw - tylko 19. Ale pani wójt stanowiska nie straci, bo frekwencja w niedzielnym głosowaniu była zbyt niska - do urn poszło łącznie 544 wyborców, do minimum zabrakło 95 głosów.
Próba zorganizowania referendum trwa także w Trzebnicy. Tu jego przedmiotem ma być odwołanie urzędującego od 20 lat burmistrza Marka Długozimy. Do 14 kwietnia trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Szkoda że we Wrocławiu się nie udało :(