Reklama

Zieloni walczą o to, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń we Wrocławiu

25/09/2018 19:33

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Zieloni mówili o działaniach, które mają zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Ich zdaniem samorządy powinny częściowo przejąć rolę rządów centralnych w zakresie dbania o bezpieczeństwo klimatyczne. W wydarzeniu wziął udział Reinhard Bütikofer, europoseł i współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych.

– Powinniśmy inwestować nie tylko w parki, ale i zielone dachy budynków czy nowych ogrodów deszczowych – wyjaśnia kandydatka na prezydenta Wrocławia, Małgorzata Tracz. – Niezbędne są tu plany zagospodarowania przestrzennego, jak i sam proces planowania, który wykraczałby poza jedną kadencję rady miejskiej, łatanie dziury budżetowej i schlebianie deweloperom – dodała.


Zieloni wymienili cztery główne działania, które mają zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. – Po pierwsze Wrocław i Dolny Śląsk muszą przeznaczyć większe środki na podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej i walkę z niską emisją i smogiem – mówi Paweł Pomian, przewodniczący partii Zieloni we Wrocławiu. –  Musimy zrealizować założenia uchwał antysmogowych. Po drugie, powinna pójść za tym termomodernizacja budynków, połączona często z rewitalizacją osiedli, aby ograniczyć straty energii i wydatki mieszkańców na ogrzewanie – proponuje Pomian.

Reklama

– Po trzecie, należy rozwijać energetykę rozproszoną z odnawialnych źródeł, jako alternatywę dla paliw kopalnych. Po czwarte to rozwój komunikacji miejskiej. Trzeba wprowadzić realny priorytet w ruchu dla komunikacji zbiorowej, aby była ona często i punktualnie. Musi zacząć ona stanowić alternatywę dla kierowców. Do tego budowa nowych tras tramwajowych i utworzenie Szybkiej Kolei Miejskiej – zaznaczył Paweł Pomian, kandydat do Rady Miejskiej.


–  Zieloni mają doświadczenie w zarządzaniu miastami w wielu europejskich państwach – mówi Reinhard Bütikofer. – Nadają w nich ton nowoczesnej polityce miejskiej od lat. Zielona polityka miejska składa się fundamentu społecznego, ochrony środowiska oraz procedur demokratycznych i rządów prawa – podkreślił europoseł i współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych.

Reklama

– Działania adaptacyjne i zmniejszające emisje gazów cieplarnianych, to działania na rzecz tworzenia lepszych miejsc do życia dla przyszłych pokoleń, a nie betonowych pustyń, niezdolnych do ochrony ludzi przed upałami czy powodziami – podsumował Robert Reisigová-Kielawski, kandydat do Rady Miejskiej Wrocławia. Kandydaci podpisali też deklarację „Więcej niż Energia”, wspierającą energetykę obywatelską.


– Zmiany klimatu i związane z nimi niebezpieczeństwa, zanieczyszczone powietrze, niszczenie przyrody czy marnowana energia to jedno z największych – choć nie najbardziej medialnych – wyzwań miast i samorządów wojewódzkich – powiedziała Małgorzata Tracz.


Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości