Reklama

Zmarł Konrad Jarodzki. To wybitny architekt, malarz i członek „Grupy Wrocławskiej”

23/11/2021 13:12

We wtorek, w wieku 94 lat, zmarł Konrad Jarodzki. To architekt, malarz, rysownik i członek "Grupy Wrocławskiej". Dzień wcześniej odszedł inny ceniony wrocławski artysta – Paweł Jarodzki.

Konrad Jarodzki przez lata pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Kopernika w Toruniu,  a także we francuskiej Fundacji w Vence czy paryskiej Galerii Regas Langroris.

Urodzony w 1927 roku w Zaklikowie na Lubelszczyźnie artysta fascynował się w swoim malarstwie światłem i ruchem, używając „powtarzających się ciągów rytmicznych, które wiją się wężowato”. W latach 1949-1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a od 1955 do 1958 – w PWSSP we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta.  Od 1967 roku wykładał na PWSSP, a w 1984 roku i w latach 1992-1999 był rektorem tej uczelni. W 1986 roku założył rodzinne biuro projektowe Archicom, gdzie pracowali m.in. jego córka, syn i zięć.

Był wujem Pawła Jarodzkiego – malarza, rysownika i współzałożyciela grupy Luxus, który zmarł dzień wcześniej w wieku 63 lat.

– Pracownia Konrada była w latach 80. wyjątkowym zjawiskiem w obrębie uczelni, przestrzenią wolności w myśleniu i działaniu. Powstały w niej nie tylko Luxus i Klub Linda, ale przede wszystkim wiele indywidualności i postaw osobnych, których – mimo wyrazistości własnego stylu – profesor nie starał się kształtować formalnie, lecz konceptualnie – wspomina artystę zespół galerii 66P.

Dodają, że podobną rolę w ostatniej dekadzie i wcześniej pełniła pracownia Pawła Jarodzkiego. – Mówiło się o niej w całym kraju i nie tylko. Kiedy do Wrocławia wpadali kuratorzy, pierwszy telefon zawsze był do Pawła. Tu zawsze mogli dowiedzieć się, na co warto mieć oko – wspominają.


– Odeszła od nas wybitna postać, niezwykła osobowość, wielki talent. Wychowawca i mentor wielu pokoleń artystów – czytamy w komunikacie, pod którym podpisali się rektor, senat, rada uczelni, oraz pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Reklama

 


Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości