Zmarł prof. dr hab. Leszek Paradowski, wybitny gastroenterolog i rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w latach 1999-2005. Przez ponad cztery dekady związany z wrocławską uczelnią medyczną, był inicjatorem wielu ważnych projektów naukowych i społecznych, w tym powstania Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie.
Prof. Leszek Paradowski urodził się 27 stycznia 1946 roku w Lesznie. Studia medyczne ukończył z wyróżnieniem w 1970 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od października 1970 roku pracował w Katedrze i Klinice Gastroenterologii, którą kierował przez dwadzieścia lat – od 1996 do 2016 roku.
Był autorem lub współautorem około 350 pełnotekstowych prac naukowych oraz 241 streszczeń i komunikatów zjazdowych. Jego badania koncentrowały się na patofizjologii, diagnostyce i leczeniu chorób układu trawienia, zwłaszcza nieswoistych zapaleń jelit oraz zaburzeń czynnościowych. Za całokształt działalności w 2016 roku otrzymał Nagrodę Ministra Zdrowia.
Rektor i społecznik
Funkcję rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu pełnił przez dwie kadencje w latach 1999-2005. Jednocześnie był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych oraz członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 2001-2005 kierował Polskim Towarzystwem Gastroenterologii.
Prof. Paradowski wystąpił z inicjatywą utworzenia Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie i powołał Fundację Alzheimerowską, której był prezydentem od 2005 do 2022 roku. Ośrodek rozpoczął działalność w 2007 roku. Zainicjował też ustanowienie wielu prestiżowych nagród naukowych, w tym medalu im. Marshalla i Warrena oraz medalu im. Ludwika Hirszfelda dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Medycznego.
Nauczyciel pokoleń lekarzy
Prof. Leszek Paradowski był promotorem 31 zakończonych przewodów doktorskich oraz patronem 5 przewodów habilitacyjnych. Recenzował dorobek naukowy w 6 przewodach o nadanie tytułu profesora, 11 przewodach habilitacyjnych oraz 38 przewodach doktorskich. Był także redaktorem naczelnym prestiżowych czasopism naukowych, w tym „Advances in Clinical and Experimental Medicine" i „Gastroenterologii Polskiej".
Za zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wieloma innymi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi. W 2017 roku otrzymał prestiżową nagrodę Złoty OTIS, a Uniwersytet Medyczny w Grodnie nadał mu tytuł doktora honoris causa.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze