- Na koniec niedzieli doszła do mnie bardzo smutna wiadomość. Dzisiaj w wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł. Wielka poetka, pisarka. Honorowa Obywatelka Wrocławia. Laureatka Nagrody Literackiej „Nike” w 2024 – poinformował prezydent Jacek Sutryk.
- Często spotykaliśmy się zupełnym przypadkiem na Rynku. Pani Urszula często dzwoniła. Dostawałem też od Pani Urszuli listy i książki – wspomina prezydent. = Ostatnią paczuszkę z listem tydzień temu przeszło, przed wyjazdem na krótki urlop. Jeszcze nie zdążyłem nawet przeczytać…
Do końca II wojny światowej przebywała na Zamojszczyźnie, uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu. Następnie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim
Zaliczana jest do tzw. pokolenia „Współczesności. Debiutowała jako poetka w 1953 r. na łamach dodatku do „ Gazety Robotniczej”. Od 1954 do 1972 r. pracowała jako nauczycielka, początkowo w Bustrzycy Kłodzkiej a potem we Wrocławiu. W latach 1956–1958 była kierownikiem działu literackiego pisma „ Poglądy”. Od 1958 r. publikowała w miesięczniku „Odra”.
W latach 1965–1967 była dyrektorem Wrocławskiego Ośrodka Kultury.
Członek Związku Literatów Polskich, a w latach 1971–1976 prezes Oddziału Wrocławskiego.
W 2024 zdobyła Nagrodę Literacką „Nike”.
- Kochała poezję, kochała pisać. Kochała i zależało jej na dobrej i mądrej Polsce, o którą tak się martwiła. Kochała Wrocław. My ją też. Będzie nam Jej bardzo brakowało – dodał na koniec Jacek Sutryk.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze