05/09/2025 | Autor: tuwroclaw.com | źródło: tuwroclaw.com
W Klinice Hematologii, Terapii Komórkowych i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podano pacjentowi komórki CAR-T w ramach projektu badawczego finansowanego przez Agencję Badań Medycznych. Terapia ta, oparta na genetycznej modyfikacji limfocytów, ma na celu zwalczanie komórek nowotworowych. Innowacyjny projekt wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, oferując skuteczną terapię w niższej cenie i krótszym czasie produkcji. Wsparcie prywatnych darczyńców i współpraca z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu odegrały kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu. Pierwszy pacjent leczony nowatorską terapią był monitorowany przez tygodnie po podaniu komórek w bezpiecznych warunkach. Projekt planuje objąć kolejnych pacjentów z różnych zakątków Polski, a lekarze zwracają uwagę na potencjał terapii również w innych schorzeniach. Sukces projektu potwierdza, że polskie ośrodki akademickie są w stanie rozwijać zaawansowane metody leczenia, otwierając nowe perspektywy dla pacjentów.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu