22/02/2025 | Autor: tuwroclaw.com | źródło: tuwroclaw.com
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć przedstawiających słynne wrocławskie pałace, takie jak Pałac Królewski, Pałac Arcybiskupi oraz Pałac Biskupi w Nysie. Zdjęcia ukazują historyczne budowle, które kiedyś były siedzibami ważnych osobistości, a dziś pełnią inne funkcje. Odkryj piękną architekturę i bogatą historię tych miejsc!
Pałac Arcybiskupi – rezydencja arcybiskupa metropolity wrocławskiego, przy ul. Katedralnej 11. Obecna rezydencja zwana Prepozytówką (Dom Prepozyta Kapituły Katedralnej) została wybudowana jako pałac sufraganów. Odbudowano ją po pożarze w latach 1766-1769 w stylu barokowym, a potem przebudowano w 1792 w stylu klasycystycznym. Od XVII w. do 1810 r. faktyczną rezydencją biskupów wrocławskich był pałac biskupi w Nysie. Wrocławski pałac stał się siedzibą biskupów ponownie dopiero od 1945 r.
Pałac Arcybiskupi – rezydencja arcybiskupa metropolity wrocławskiego, przy ul. Katedralnej 11. Obecna rezydencja zwana Prepozytówką (Dom Prepozyta Kapituły Katedralnej) została wybudowana jako pałac sufraganów. Odbudowano ją po pożarze w latach 1766-1769 w stylu barokowym, a potem przebudowano w 1792 w stylu klasycystycznym. Od XVII w. do 1810 r. faktyczną rezydencją biskupów wrocławskich był pałac biskupi w Nysie. Wrocławski pałac stał się siedzibą biskupów ponownie dopiero od 1945 r.
Pałac Ballestremów – zabytkowy budynek przy ulicy Pawła Włodkowica 4-6. W miejscu, gdzie dziś znajduje się pałac Ballestremów, znajdowały się mury obronne wzniesione w średniowieczu, ostatecznie rozebrane po 1807 roku. Ich relikty znajdują się jeszcze w pałacowych piwnicach. W okresie pomiędzy 1821 a 1827 rokiem na działkach nr 4 i 6 wzniesiono pierwsze zabudowania; w 1837 roku były to budynek użytkowany przez Dyrekcję Prowincjonalnego Urzędu Podatkowego (nr 6) oraz willa dla dyrektora. W 1896 roku budynki zostały opuszczone, a w marcu 1897 wystawione na sprzedaż. W maju tego samego roku budynki za kwotę 350 tysięcy marek (wyjściowa kwota licytacyjna wynosiła 900 tys. marek) zakupiła spółka górniczo-hutnicza Georg von Giesche’sche Erben oraz hrabia Franz Xawet von Ballestrem. Wkrótce hrabia przejął całość. Na początku 1898 gotowe były plany przebudowy domów, a jej realizacja trwała do 1899. Główne prace skoncentrowały się na dawnej willi dyrektorów, sąsiednie budynki wyburzono. Pod koniec I wojny światowej wnętrza budynku przerobiono na mieszkania, w których zamieszkali krewni rodziny. Po II wojnie światowej w ocalałym budynku znajdowała się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, a następnie utworzono czternaście mieszkań komunalnych. W lipcu 2012 roku gmina Wrocław sprzedała pałac Ballestremów za 8,25 mln zł. Prywatnej spółce, która odnowiła zabytek.
Pałac Hatzfeldów – budynek przy ul. Wita Stwosza 32 zaadaptowany po wojnie na siedzibę galerii sztuki współczesnej Awangarda. W latach 1715–1719, na połączonej działce nr 31–32, wzniesiono pałac dla hrabiego Franza von Hatzfelda (1676–1738). Nie zajmował on całej szerokości kwartału, na działce zachodniej znajdowała się siedziba kurii książąt oleśnicko-wirtemberskich. Budynek w 1760spłonął w wyniku ostrzału podczas austriackiego oblężenia. W latach 1765–1773 (lub 1764–1774) wzniesiono nowy pałac dla księcia Franza Philippa Adriana von Hatzfelda (1717–1779). Odbudowana rezydencja zaliczała się do największych tego typu obiektów nie tylko we Wrocławiu, ale w całym regionie. W 1802 pałac zakupiło miasto i przeznaczyło na siedzibę władz prowincjonalnych i okręgowych. W czasie oblężenia Festung Breslau pałac został bardzo poważnie zniszczony. Wojnę przetrwał jednak nie tylko portyk balkonowy, hall i boczna ściana od ul. Krowiej, ale cały parter, którego znaczną część rozebrano ze względu na zapotrzebowanie na cegłę do odbudowy Warszawy. Początkowo planowano pełną odbudowę pałacu, powstały nawet bardzo konkretne projekty, później jednak zaniechano odbudowy, m.in. z tego powodu, że był on m.in. siedzibą gauleitera Karla Hankego. Architekci i historycy sztuki próbowali uratować Pałac przed ideologicznym wyrokiem, argumentując, że potomek rodu Hatzfeldtów pomagał królowi polskiemu w jednej z bitew a architekt Langhans to w rzeczywistości rodowity Ślązak, nazywający się Jan Długi. Nic to nie dało i władze zatwierdziły tylko projekt galerii BWA. W kwietniu 2021 działka wraz z pozostałościami pałacu zostały wystawione na przetarg w cenie wywoławczej 37 800 000 zł. Przetarg wygrała spółka Rafin, która ogłosiła, że pałac zostanie odbudowany, a w środku znajdzie się pięciogwiazdkowy hotel. Na stronie internetowej Rafin Deweloper - inwestor - podaje, że odbudowa zakończy się w 2027 roku.
Pałac Hatzfeldów – budynek przy ul. Wita Stwosza 32 zaadaptowany po wojnie na siedzibę galerii sztuki współczesnej Awangarda. W latach 1715–1719, na połączonej działce nr 31–32, wzniesiono pałac dla hrabiego Franza von Hatzfelda (1676–1738). Nie zajmował on całej szerokości kwartału, na działce zachodniej znajdowała się siedziba kurii książąt oleśnicko-wirtemberskich. Budynek w 1760spłonął w wyniku ostrzału podczas austriackiego oblężenia. W latach 1765–1773 (lub 1764–1774) wzniesiono nowy pałac dla księcia Franza Philippa Adriana von Hatzfelda (1717–1779). Odbudowana rezydencja zaliczała się do największych tego typu obiektów nie tylko we Wrocławiu, ale w całym regionie. W 1802 pałac zakupiło miasto i przeznaczyło na siedzibę władz prowincjonalnych i okręgowych. W czasie oblężenia Festung Breslau pałac został bardzo poważnie zniszczony. Wojnę przetrwał jednak nie tylko portyk balkonowy, hall i boczna ściana od ul. Krowiej, ale cały parter, którego znaczną część rozebrano ze względu na zapotrzebowanie na cegłę do odbudowy Warszawy. Początkowo planowano pełną odbudowę pałacu, powstały nawet bardzo konkretne projekty, później jednak zaniechano odbudowy, m.in. z tego powodu, że był on m.in. siedzibą gauleitera Karla Hankego. Architekci i historycy sztuki próbowali uratować Pałac przed ideologicznym wyrokiem, argumentując, że potomek rodu Hatzfeldtów pomagał królowi polskiemu w jednej z bitew a architekt Langhans to w rzeczywistości rodowity Ślązak, nazywający się Jan Długi. Nic to nie dało i władze zatwierdziły tylko projekt galerii BWA. W kwietniu 2021 działka wraz z pozostałościami pałacu zostały wystawione na przetarg w cenie wywoławczej 37 800 000 zł. Przetarg wygrała spółka Rafin, która ogłosiła, że pałac zostanie odbudowany, a w środku znajdzie się pięciogwiazdkowy hotel. Na stronie internetowej Rafin Deweloper - inwestor - podaje, że odbudowa zakończy się w 2027 roku.