Reklama

12 prac dla „Herkulesa”, który po wyborach zasiądzie w fotelu prezydenta Wrocławia

25/09/2018 14:58

Aktywiści miejscy z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia i Akcji Miasto we wtorek przedstawili 12 „prac”, których wykonania będą domagali się od przyszłych władz miasta. Wśród postulatów znalazły się zagadnienia związane ze środowiskiem, rewitalizacją i transportem publicznym.

– To zadania, które wynikają z potrzeb mieszkańców zgłoszonych i zbadanych przy okazji przygotowywania strategii Wrocław 2030 – tłumaczy Piotr Szymański z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.


Pierwszą z 12 „prac” zadanych przez aktywistów ma być likwidacja pieców węglowych w mieszkaniach komunalnych. Społecznicy domagają się, żeby w ciągu kadencji nowy włodarz zlikwidował 90% „kopciuchów”, w tym wszystkie na Śródmieściu.


Kolejnym zadaniem jest zwiększenie środków na utrzymanie zieleni miejskiej. – Chcemy zwiększenia środków na utrzymanie zieleni i pielęgnację drzew z 25 do 40 mln zł rocznie, druga sprawa to zwiększenie wydatków inwestycyjnych na zieleń z 10 do 20 mln zł rocznie – wylicza Aleksandra Zienkiewicz z TUMW, która poprzez inwestycje rozumie tworzenie parków kieszonkowych na osiedlach, sadzenie drzew przy ulicach i wykup nienależących do miasta gruntów, które są przeznaczone na zieleń.

Reklama

Aktywiści chcą też, żeby przyszłe władze nie obniżały poziomu finansowania Wrocławskiego Programu Rowerowego, na który w ciągu całej kadencji ma zostać przeznaczone 150 mln zł. Przedstawiciele TUMW i Akcji Miasto podkreślają też, że przyszły prezydent powinien stworzyć i realizować projekt odpowiadający na problemy związane ze zmianami klimatu.


Drugim z działów jest rewitalizacja. Aktywiści chcą, żeby do 2023 roku miasto wyremontowało 250 kamienic (czyli ok. 20% zasobu komunalnego) oraz 60 podwórek (ok. 15%). Oczekują też przeznaczania minimum 10 mln zł rocznie na renowację chodników i zwiększenie do 20 mln zł finansowania Programu Ruchu Pieszego.

Reklama

– Chcielibyśmy, żeby miasto dosięgnęło europejskiego wzorca 70% obszaru pokrytego miejscowymi planami zagospodarowania. Chcielibyśmy, żeby to planowanie umożliwiało rozwój normalnych ulic handlowych, powstania przestrzeni, w których będą mogły się realizować innowacyjne przedsięwzięcia, ale także, żeby zadbano o tradycyjne rzemiosło i lokalny dizajn i wzornictwo – dodaje Piotr Szymański.


Ostatnie cztery „prace” dotyczą transportu publicznego i zakładają remont torowisk (tak by co najmniej 90% doprowadzić do stanu dobrego lub bardzo dobrego), wprowadzenie na skrzyżowaniach bezwzględnego priorytetu dla tramwajów oraz zwiększenie częstotliwości kursowania MPK o 1/3.

Reklama

Aktywiści domagają się też rozwoju sieci tramwajowej, zgodnie z zaprezentowanym Wrocławskim Programem Tramwajowym. – Chcemy, żeby powstawały nowe torowiska. Profesor Kruszyna z Politechniki Wrocławskiej opracował dla wrocławskiego magistratu program, w którym opisał, jak to ma się rok po roku odbywać. My proponujemy kandydatom zobowiązanie, że ten program zostanie zrealizowany – mówi Jakub Nowotarski z Akcji Miasto.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości